FitnessMyślisz, że pijąc przez słomkę ochronisz zęby? Bzdura. Narażasz się na próchnicę

Myślisz, że pijąc przez słomkę ochronisz zęby? Bzdura. Narażasz się na próchnicę

Myślisz, że pijąc przez słomkę ochronisz zęby? Bzdura. Narażasz się na próchnicę
Źródło zdjęć: © 123RF

Złe wieści dla fanów picia przez słomkę. Wielu ludzi wierzy, że nawyk ten ograniczy ilość przebarwień na zębach, ochroni szkliwo i zmniejszy ryzyko "złapania" bakterii, które znajdują się na restauracyjnych szklankach. Tymczasem okazuje się, że to najprawdopodobniej złudzenie, a minusów praktykowania tego nawyku jest naprawdę sporo.

1 / 4

"Usta palacza"

Obraz
© iStock.com

Picie przez słomkę może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry wokół ust. "Kiedy pijesz przez słomkę układasz usta tak samo jak palacze, gdy palą papierosa. Ten ruch powtarzany wielokrotnie zwiększa ryzyko powstawania zmarszczek wokół warg", mówi nowojorska dentystka i kosmetolog, dr Lana Rozenberg, w rozmowie z "Daily Mail Online". Efektem są pionowe głębokie linie wokół ust, które z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Ich pogłębianie się potęguje również odruch ssania papierosa, czy słomki – bez różnicy.

2 / 4

Przebarwienia na zębach

Obraz
© Shutterstock.com

Niestety, nie wszyscy dentyści są zdania, że napój pity przez słomkę nie dotyka zębów. Przeciwne stanowisko zajmuje dr Mark Burhenne, twórca strony askthedentist.com. Według jego obserwacji nawyk picia przez słomkę niczego nie zmienia – zęby są tak samo narażone na przebarwienia, jak w sytuacji, gdy pijemy prosto ze szklanki. Argument? "Następnym razem, gdy użyjesz słomki, spróbuj ocenić czy napój dotyka zębów. Gwarantuję, że odpowiedź będzie brzmiała: tak", mówi dr Burhenne, w rozmowie z "Daily Mail Online".

Ponadto, to również osadzanie się napoju na języku przyczynia się do powstawania przebarwień. Pijąc przez słomkę płyn tak samo dotyka języka, jak gdy z niej zrezygnujemy.

3 / 4

Próchnica

Obraz
© Pixabay.com

Z tych samych powodów zęby narażone są na rozwój próchnicy. Jeśli nie dbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej, stykanie się słodkiej lub kwaśnej cieczy z zębami może prowadzić do ubytków. Badania wykazały, że picie przez słomkę może zwiększać ryzyko ich powstawania. Wszystko przez to, że często podczas picia w ten sposób napój wypływa w tym samym miejscu bombardując pojedyncze zęby dużą dawką płynu.

"Gdy pijesz słodkie i kwaśne napoje przez słomkę, upewnij się, że umieszczasz ją za zębami, tak by zminimalizować kontakt płynu z zębami”, radzi dr Lana Rozenberg.

4 / 4

Wzdęcia

Obraz
© 123RF.COM

Ból brzucha, jelit i wzdęcia – to również dolegliwości, które mogą towarzyszyć fanom picia przez słomkę. Okazuje się, że kiedy pijemy przez słomkę wraz z napojem połykamy powietrze, które znajduje się w górnej części słomki, a to z kolei może powodować nieprzyjemne gazy i bolesne wzdęcia. "Jedyną rzeczą, którą w kwestii picia przez słomkę polecam swoim pacjentom to… zrezygnowanie ze słomki" – podsumowuje dr Lana Rozenberg.

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło artykułu:WP Kobieta
wzdęciapróchnicabiałe zęby

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)