Trwa ładowanie...

Na emeryturze liczy się jakość, a nie ilość wolnego czasu

Dobra organizacja wolnego czasu jest ważniejsza dla jakości życia na emeryturze niż jego ilość - przekonują naukowcy na łamach czasopisma "Applied Research in Quality of Life".

Na emeryturze liczy się jakość, a nie ilość wolnego czasuŹródło: Thinkstockphotos
d1feq20
d1feq20

Dobra organizacja wolnego czasu jest ważniejsza dla jakości życia na emeryturze niż jego ilość - przekonują naukowcy na łamach czasopisma "Applied Research in Quality of Life". Badacze z I-Shou University w Tajwanie doszli do wniosku, że osoby potrafiące efektywnie zarządzać swoim czasem po przejściu na emeryturę są bardziej zadowolone z życia niż ludzie, którzy biernie spędzają wolne chwile, nie planując swoich działań i nie wyznaczając sobie żadnych celów.

Poprzednie badania wykazały, iż czas wolny jest bardzo istotnym czynnikiem w życiu starszych ludzi, który pozytywnie wpływa na jakość egzystencji, poczucie szczęścia i równowagę wewnętrzną badanych.

Jednak teraz okazuje się, że samo posiadanie czasu wolnego od obowiązków, który można przeznaczyć na relaks lub dowolne aktywności, nie wystarcza do zapewnienia zadowolenia życia, gdyż nadmiar niewykorzystanych godzin może prowadzić do znudzenia i niezdrowego, siedzącego trybu życia.

"Na jakość życia nie wpływa tak bardzo ilość wolnego czasu na emeryturze, lecz efektywne zarządzanie nim" - mówi Wei-Ching Wang, jeden z badaczy.

d1feq20

W obliczu coraz większej oczekiwanej długości życia człowieka i coraz niższego wskaźnika przyrostu naturalnego, można przewidywać, iż ludzi na emeryturze będzie ciągle przybywać. W samym Tajwanie emeryci stanowią obecnie 10 proc. populacji. Niniejsze badanie może stanowić użyteczną wskazówkę dla osób, które nie chcą marnować czasu na starość i pragną nadal cieszyć się satysfakcjonującym życiem.

(PAP/ma)

d1feq20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1feq20