Blisko ludziNa którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Poznaj historię symbolu

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Poznaj historię symbolu

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Poznaj historię symbolu
Źródło zdjęć: © iStock.com
19.11.2009 13:07, aktualizacja: 06.02.2020 09:44

Czasami dylematem świeżo upieczonych narzeczonych jest problem dotyczący palca, na którym nosi się pierścionek zaręczynowy. Jeszcze dwa wieku temu nie był on jednoznacznym symbolem narzeczeństwa. Jeśli jesteś ciekawa, skąd pochodzi zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego i na jakim palcu go nosić, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce?

W Polsce zwyczajowo pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej dłoni. Rodzima tradycja pochodzi jeszcze z XIX wieku, gdy przed powstaniem styczniowym kobiety nosiły obrączki na lewej dłoni, natomiast po tragicznych wydarzeniach związanych z klęską narodową, na znak żałoby zaczęto nosić obrączki na prawej dłoni (dotychczas zarezerwowana dla wdów). Od tej pory pierścionek zaręczynowy w Polsce nosi się na dłoni prawej – po ślubie wiele kobiet decyduje się "przenieść" drobiazg na lewą dłoń. Często jednak zdarza się, że kobiety noszą zarówno pierścionek, jak i obrączkę na prawej dłoni.

Pierścionek zaręczynowy za granicą

W większości przypadków w Europie, pierścionek zaręczynowy jest noszony na lewej dłoni. Podobnie dzieje się w Afryce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Tradycja wspomina czasy antyczne, kiedy to głęboko wierzono, że żyły palca serdecznego prowadzą prosto do serca. Z kolei w państwach skandynawskich, kobiety otrzymują w dniu zaręczyn obrączkę, natomiast w dniu ślubu otrzymują od małżonka drugą w tym samym stylu.

Styl pierścionka zaręczynowego

Ten najważniejszy pierścionek może być z żółtego lub białego złota, może być i srebrny, a nawet z innego metalu, jeśli taka jest fantazja narzeczonych. Najczęstszym i najbardziej uniwersalnym pomysłem na kamień jest diament. Można pokusić się o inne równie piękne kamienie szlachetne, które wypełnią pierścionek zaręczynowy. Szmaragdy, szafiry, rubiny, topazy i inne kolorowe klejnoty to tylko przykłady świetnie pasujące do tego rodzaju biżuterii. Kamień musi odpowiednio pasować do kruszcu, w przeciwnym razie pierścionek zaręczynowy nie będzie efektownie wyglądał. Jeszcze według dawnej tradycji, pierścionek musiał mieć biały kamień, który symbolizował szczęście i trwałość małżeństwa. Dzisiaj oczywiście nie ma żadnych wytycznych dotyczących wyboru kamieni czy kruszcu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także