Blisko ludziNa problemy w łóżku - placebo

Na problemy w łóżku - placebo

Placebo pomaga kobietom z zaburzeniami pobudzenia seksualnego mieć bardziej satysfakcjonujące życie intymne - wynika z pracy, która publikuje pismo "Journal of Sexual Medicine".

Na problemy w łóżku - placebo
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Placebo pomaga kobietom z zaburzeniami pobudzenia seksualnego mieć bardziej satysfakcjonujące życie intymne - wynika z pracy, która publikuje pismo "Journal of Sexual Medicine". Para badaczek - dr Cindy Meston z Uniwersytetu Stanu Teksas w Austin oraz dr Andrea Bradford z Collegium Medycznego Baylora w Houston - doszła do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z badania klinicznego nad lekiem na problemy seksualne kobiet.

Wzięło w nich udział 200 kobiet w wieku 35-55 lat, cierpiących na zaburzenia pobudzenia seksualnego (w skrócie FSAD). Jedną czwartą z nich (50 pań) wybrano do grupy zażywającej placebo przez 12 tygodni. Żadna z pacjentek nie wiedziała jednak czy łyka lek czy związek nieaktywny.

U jednej na trzy panie zażywające placebo stwierdzono znaczącą poprawę objawów, czego podstawowym wskaźnikiem był wzrost częstości satysfakcjonujących kontaktów seksualnych. Wiele kobiet przyznawało też, że w czasie aktywności seksualnej odczuwało większe pobudzenie. Poprawa była zauważalna już w pierwszych czterech tygodniach badań.

- Nasze badania wskazują, że sama nadzieja na poprawę może mieć silny pozytywny wpływ na życie seksualne kobiety, bez żadnej terapii lekowej - komentuje współautorka pracy dr Cindy Meston. Jej zdaniem, oczekiwanie poprawy oraz próba znalezienia rozwiązania problemów seksualnych poprzez udział w badaniu klinicznym mogły zbliżać do siebie pary, sprzyjać komunikacji, a nawet zmianie podejścia do siebie podczas stosunku płciowego.

- Trzeba zaznaczyć, że oprócz placebo wszystkie panie mogły porozmawiać z pracownikiem medycznym na temat problemów w życiu płciowym i przez 12 tygodni miały za zadanie ściśle monitorować swoje zachowania seksualne oraz odczucia" - przypomina druga autorka analizy dr Andrea Bradford. Jak ocenia psycholog, wyniki tych badań wskazują, że u wielu kobiet z zaburzeniami seksualnymi nawet niewielka interwencja może przynieść pozytywny efekt.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)