Najbardziej trująca roślina 2024. Jest niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych
Ogród botaniczny w Hamburgu ogłosił wyniki plebiscytu na Najbardziej Trującą Roślinę 2024 roku. Chociaż tegoroczna zwyciężczyni - wisteria - zachwyca pięknymi kwiatami, może być poważnym zagrożeniem, szczególnie dla małych dzieci.
Wisteria, czyli inaczej słodolin lub glicynia, w czasie kwitnienia robi ogromne wrażenie. Wszystko za sprawą okazałych pnączy oraz efektownych liliowych, białych lub błękitnych kwiatów, które pojawiają się zazwyczaj w okolicach maja. Niektóre rośliny mogą osiągać nawet do 10 m wysokości.
Glicynie - jak je pięlegnować?
Rośliny te są dość wymagające: najlepiej kwitną na stanowiskach ciepłych, słonecznych i osłoniętych. Do rozwoju potrzebują również średnio wilgotnej i umiarkowanie żyznej gleby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośliny przed urlopem. Co zrobić, by nie wyschły podczas nieobecności
Przez pierwsze cztery lata po posadzeniu glicynie wymagają nie tylko regularnego podlewania, ale również nawożenia na wiosnę i osłaniania na zimę. Po tym czasie zazwyczaj stosowanie nawozów jest ograniczane, ponieważ w ten sposób znacząco ogranicza się kwitnienie.
Z uwagi na silny przyrost, ale również w trosce o obfite kwitnienie, niezbędne jest przycinanie glicynii dwa razy w roku. Po raz pierwszy na wiosnę (wówczas usuwamy pędy przemarznięte, chore, obumarłe) oraz na przestrzeni lipca i sierpnia.
Najbardziej trująca roślina 2024. Dlaczego wisteria jest toksyczna?
W tegorocznym konkursie na Najbardziej Trującą Roślinę 2024 roku, który jest organizowany przez ogród botaniczny w Hamburgu, glicynia zdobyła pierwsze miejsce, wyprzedzając szparag lekarski, szczawik czterolistny oraz narcyza.
Chociaż glicynie są niezwykle piękne, niewiele osób wie, że rośliny te są silnie toksyczne. Wszystko za sprawą niebezpiecznych substancji, które zawierają. Zarówno w kwiatach, jak i nasionach, korze oraz korzeniach znajdziemy glikozyd, wisterin oraz toksyczną żywicę.
Spożycie którejkolwiek z tych substancji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych - przede wszystkim zatruć, ostrego bólu brzucha, a także wymiotów i biegunki. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści oraz zaburzenia krążenia. Szczególnie narażone są dzieci, a także zwierzęta domowe takie jak psy i koty.
Zobacz też: Postaw na parapecie. Naturalny patent na wilgoć
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl