Uratuj storczyka domową mieszanką. Będzie rósł jak szalony

Domowa mieszanka na storczyki
Domowa mieszanka na storczyki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.01.2024 09:25, aktual.: 19.01.2024 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki to wspaniała ozdoba parapetów. Chociaż kwiaty ogólnie nie są uważane za bardzo wymagające, to jednak w ich hodowli możemy napotkać pewne przykre problemy. Przyczyną osłabienia mogą być np. wełnowce. Jak z nimi walczyć?

Storczyki to byliny z rodziny storczykowatych, które szturmem podbiły serca Polaków. To bardzo popularny prezent na wiele okazji oraz nieco egzotyczna dekoracja mieszkania, która nadaje mu niezwykłego charakteru. Zdania na temat pielęgnacji tych kwiatów są podzielone, ale raczej nie uchodzą za zbyt trudne, o ile zna się odpowiednie triki. Niestety, zagrożenie dla storczyków stanowią ataki pasożytów, takich jak wełnowce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wełnowce to szkodniki. W jaki sposób niszczą rośliny?

Owady te należą do grupy czerwców. Osiągają wielkość do kilku mm, więc mogą dostać się do domów przez okna lub sieć wentylacyjną. Zdarza się też, że wnosimy je sami razem z nowo zakupionymi kwiatami. Wełnowce pojawiają się na storczykach zimą. Ponieważ żywią się sokami roślin, powodują ich osłabienie, a nawet całkowite obumarcie. Na szczęście dość łatwo je zauważyć – samice i larwy są pokryte woskową wydzieliną, która przybiera postać białych strzępek przypominających wełnę.

Sposoby walki z wełnowcami. Dokładnie obejrzyj swoje kwiaty

Warto uważnie obserwować rośliny doniczkowe, aby jak najwcześniej dostrzec ślady obecności szkodników. Wełnowce żerują po zewnętrznej stronie kwiatów, na pędach (tam, gdzie opadły pąki), jak również na liściach. Przed zakupem każdego nowego okazu, musimy go dobrze obejrzeć, żeby samodzielnie nie wnieść szkodników pod swój dach, a po przyniesieniu poddać kwarantannie i obserwacji. Gdy wełnowce już się pojawią, trzeba natychmiast podjąć z nimi walkę, zanim się rozmnożą.

Jak uratować storczyki? Sięgnij po mocne środki

Najłatwiej pozbyć się pojedynczych pasożytów. Świetnie nada się do tego roztwór wodny denaturatu (proporcja 1:10) lub alkoholu (co najmniej 40%), dodatkowo wzmocniony szarym mydłem oraz kilkoma kroplami płyny do naczyń. Wystarczy, że przetrzemy nadziemne części roślin wacikiem kosmetycznym nasączonym wcześniej przygotowanym preparatem, delikatnie usuwając wełnowce.

Wacik możemy po prostu nasączyć octem, który równie dobrze sprawdzi się w walce ze szkodnikami. Co ważne, każdą część storczyka przecieramy tylko raz, jednym pociągnięciem wacika, inaczej możemy sami roznieść owady dalej, ułatwiając im zadanie. Jeśli wełnowce zaatakują kwiaty, niestety trzeba je usunąć w całości.

W przypadku, gdy szkodników jest bardzo dużo, nie obejdzie się bez oprysków. Możemy użyć do tego kupnych środków ze sklepów ogrodniczych albo postawić na domowe środki – mieszankę wody (1 szklanka) z płynem do mycia naczyń i alkoholem (po 1 łyżce). Storczyki spryskujemy, odczekujemy chwilę, a następnie spłukujemy pod prysznicem, aby pozbyć się martwych owadów.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także