Postaw na parapecie. Naturalny patent na wilgoć
Zimą wiele osób boryka się z problemem nadmiernej wilgoci w domu lub mieszkaniu. Oprócz wielu różnych metod warto wspomóc się prostymi i naturalnymi sposobami, które szybko pomogą uporać się z tym problemem.
Gdy za oknem utrzymuje się zimowa aura, a temperatury spadają, rozpoczyna się sezon grzewczy, a z nim różnego rodzaju uciążliwości. Część właścicieli domów i mieszkań boryka się wtedy ze zbyt suchym powietrzem, inni z kolei wręcz przeciwnie - z nadmierną wilgocią, która można zaobserwować m.in. na szybach czy ścianach.
Aby się z nią uporać, można zastosować np. osuszacz powietrza. Istnieją jednak inne, zdecydowanie bardziej naturalne sposoby. Mowa oczywiście o roślinach doniczkowych. Niektóre z nich nie tylko pięknie wyglądają, ale i świetnie wspomagają walkę z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach. Podpowiadamy, na jakie warto się zdecydować.
Zobacz także: Wymieszaj i wlej do doniczki. Łodygi od razu wybiją
Rośliny pochłaniające wilgoć
Jedną z roślin, które bardzo dobrze osuszają powietrze, jest skrzydłokwiat, który pochłania wilgoć poprzez swoje liście. Jego niewątpliwą zaletą jest prosta uprawa, z którą powinny sobie poradzić nawet niedoświadczeni domowi ogrodnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakleiła wazon taśmą i włożyła do niego kwiaty. Oto efekt
Doskonałym "pochłaniaczem" wilgoci jest również bluszcz. Nic więc dziwnego, że to roślina, którą wiele osób stawia w łazience, zapobiegając przy okazji rozwojowi pleśni. Jeśli zdecydujemy się na bluszcz angielski, a mamy w domu zwierzęta, lepiej postawić doniczkę w trudnodostępnym dla nich miejscu ze względu na to, że jest toksyczny. To samo tyczy się skrzydłokwiatów.
Bardzo dobrze sprawdzi się też wężownica, inaczej nazywana językami teściowej. Jej niewątpliwym atutem jest fakt, że świetnie dostosowuje się do panujących warunków i nie tylko pobiera wilgoć z powietrza, ale i świetnie je oczyszcza, usuwając szkodliwe dla zdrowia toksyny.
O tym pamiętaj, gdy mierzysz się z wilgocią
Jeśli w naszym domu lub mieszkaniu istnieje tendencja do występowania wilgoci, warto - szczególnie w okresie jesienno-zimowym - pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Zanim jednak otworzy się okno, nie wolno zapominać o zakręceniu kaloryferów.
Warto też przed sezonem sprawdzić i wyczyścić kratki wentylacyjne, szczególnie w kuchni i łazience, gdzie para wodna sprzyja powstawaniu i gromadzeniu się nadmiernej wilgoci.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl