UrodaNajczęstsze błędy w makijażu

Najczęstsze błędy w makijażu

Najczęstsze błędy w makijażu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

08.04.2011 14:43, aktual.: 08.04.2011 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wykonać makijaż, który przetrwa cały dzień i będzie naszą ozdobą, a nie maską? Makijaż, który będzie nas dopełniał, a nie tworzył nową, obcą twarz. Jak wykonać makijaż dobry technicznie, czysty, odpowiedni do czasu i miejsca? Jak wykonać makijaż trwały i ładny? Czego unikać, nad czym warto popracować dłużej? Oto garść porad, które każda z nas powinna poznać, aby w przyszłości uniknąć makijażowych wpadek.

Jak wykonać makijaż, który przetrwa cały dzień i będzie naszą ozdobą, a nie maską? Makijaż, który będzie nas dopełniał, a nie tworzył nową, obcą twarz. Jak wykonać makijaż dobry technicznie, czysty, odpowiedni do czasu i miejsca? Jak wykonać makijaż trwały i ładny? Czego unikać, nad czym warto popracować dłużej? Oto garść porad, które każda z nas powinna poznać, aby w przyszłości uniknąć makijażowych wpadek.

Jakie błędy najczęściej popełniamy, wykonując makijaż? Poniżej lista 20 przewinień.

  1. Za dużo podkładu, za dużo pudru. Należy aplikować tylko tyle, ile faktycznie jest niezbędne do wyrównania kolorytu skóry.
  1. Kolor podkładu za ciemny (najczęściej) lub za jasny. Podkład powinien być niewidoczny. Dokonamy tego jedynie wtedy, kiedy zakup będziemy dokonywać w świetle dziennym, testując kolor na żuchwie (absolutnie nie na nadgarstku czy na czole na przykład).
  1. Za mocny lub niedopasowany do okazji makijaż. Makijaż do pracy jest makijażem dziennym, powinien być lekki lub średni w swej intensywności). Makijaż sylwestrowy jest makijażem wieczorowym, tak jak i nasza fryzura i kreacja – całość powinna być spójna. Makijaż ślubny natomiast jest makijażem jednocześnie dziennym, wieczorowym i fotograficznym, powinien być bardzo staranny i niezwykle trwały.
  1. Niedokładnie wykonany makijaż. Makijaż dzienny wykonujemy w świetle dziennym, dbając o doskonałe roztarcie podkładu, różu, cieni, dbając o idealny rysunek ust, dbając o dokładne wytuszowanie rzęs (bez grudek, bez odciśniętego na powiece nadmiaru tuszu). Makijaż wieczorowy wykonujemy w świetle sztucznym. Czyli działa zasada: robimy makijaż w takim świetle, w jakim go będziemy później „nosić”.
  1. Brak makijażu to też jest błąd. Dbając o siebie, o swój wizerunek, przekazujemy otoczeniu komunikat "szanuje cię". Czyli nawet lekkie muśnięcie twarzy pudrem, różem, wytuszowanie rzęs i błyszczyk na ustach jest obowiązkowy.
  1. Zbyt krzykliwy makijaż na dzień, do pracy. Tzw. biznesowy makijaż jest bardzo zachowawczą wersją makijażu dziennego. Czyli kolory najlepiej naturalne, matowe, minimum kosmetyków maksimum efektu. Twarz ma być podkreślona a nie umalowana. Makijaż ma być dość lekki, ale dopracowany w każdym szczególe.
  1. Mieszanie na twarzy kolorów z różnych tonacji kolorystycznych. Czyli jeśli wymyśliłyśmy sobie makijaż w chłodnych kolorach, to całość ma być chłodna – i oko, i policzki, i usta. Jeśli chcemy użyć kosmetyków ciepłych, to również od początku do końca. Złamanie tej zasady spowoduje „bałagan” na twarzy, szczególnie psują efekt makeupu ciepłe ceglaste policzki przy chłodnej reszcie twarzy...
  1. Nieumiejętne nakładanie różu na policzki. Róż nie powinien znajdować się zbyt blisko oczu, zbyt blisko nosa i zbyt blisko żuchwy. Nie zachowasz tej reguły – będziesz wyglądała niestety jak Matrioszka.
  1. Brak modelowania twarzy. 10 sekund a twarz staje się smuklejsza, nos krótszy, czoło niższe, kości policzkowe wypukłe. I tak dalej, w zależności od kształtu twarzy.
  1. Nieumiejętne modelowanie twarzy – wysmuklenie zbyt smukłej na przykład. Punktem wyjścia jest kształt twojej twarzy, jej długość, szerokość, strefy. Następnie ustalenie sposobu modelowania i kierunku nakładania różu/bronzera. Poziomo poszerzysz i skrócić twarz, pionowo – wysmuklisz i wydłużysz. Przyciemniając wysmuklisz, skrócisz, schowasz, rozjaśniając uwypuklisz, powiększysz.
  1. Niedopasowanie korektora. Po pierwsze: czy w ogóle jest Ci potrzebny korektor? Po drugie: w jakim kolorze szukasz korektora – jaśniejszym, ciemniejszym niż cera, a może zielonym, różowym lub żółtym? Jaśniejszy uwypukla zagłębienia pod oczami, ciemniejszy chowa wystające blizny, zielony tuszuje zaczerwienienia, żółty jest dobry na sino-fioletowe sińce, a różowy na szaro-brązowe przebarwienia.
  1. Nieumiejętne posługiwanie się konturówką do ust. Po pierwsze – odpowiedni kolor (albo w kolorze ust, albo idealnie dobrany do koloru pomadki). Po drugie – nie trzymanie się konturu ust (powiększając usta obrysowujemy je ponad konturem, ale nadal trzymając się linii ust, zmniejszając usta obrysowujemy je poniżej konturu, ale również trzymamy się naturalnej ich linii).
  1. Używanie starego tuszu do rzęs, nierozczesanie włosków. Pogrubiający tusz ma pogrubić rzęsy, a nie zostawiać na nich wielkie czarne grudy zaschniętej mazi.
  1. Osypane cienie pod oczami. Zawsze szpecą. Umiejętnie nałożone cienie nie osypią się w ciągu dnia. Jeśli osypią się podczas aplikacji to wystarczy po skończonym makijażu usunąć je spod oczu (jeśli nie dadzą się zmieść pędzelkiem, to należy użyć gąbeczki lub pędzla umoczonego w podkładzie i na zasadzie gumki zetrzeć osypane cienie ze skóry).
  1. Zapominanie o brwiach. Brwi to kropka nad i w naszej twarzy, w makijażu oraz naszym wizerunku. To brwi „robią” spojrzenie. I muszą być wyrównane, wypielęgnowane. Jeśli trzeba to nieco podkolorowane i poprawione makijażem.
  1. Podążanie ślepo za trendami. Nie potrafisz zrobić równej kreski eyelinerem? Zrób kredką. Masz małe i do tego blisko osadzone oczy? Raczej zrezygnuj z kreski, chyba, ze wiesz jak ją poprowadzić, aby optycznie rozstawić oczy, powiększając je jednocześnie.
  1. Full makeup na plaży, full makeup na fitnessie. Full makeup od rana do nocy. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Być może jesteś jedną z tych kobiet, które zapomniały, jak piękne są bez makijażu? Na wiosnę warto by sobie przypomnieć. Zamiast dnia z makijażem wybierzcie dzień z nawilżającą maseczką.
  1. Używanie przeterminowanych kosmetyków, pożyczanie sobie błyszczyków, szminek, cieni... Komentarz chyba zbędny.
  1. Unikanie lusterka w ciągu dnia. Makijaż warto kontrolować od czasu do czasu. Być może konieczne będzie użycie matującej bibułki czy pudru prasowanego. Muśniecie różem policzków odświeży twarz, co może być istotne po wielu godzinach spędzonych za biurkiem. Warto sprawdzić, czy cienie się nie osypały i nie tworzą pod oczami smutnych smug. Na sam koniec poprawić usta, które z pewnością korekty będą się domagały.
  1. Nieodpowiednia pielęgnacja. Demakijaż to podstawa dobrego wyglądu. Nawilżający krem na co dzień to obowiązek. Czasem warto skorzystać z zabiegów oferowanych w gabinecie kosmetycznym. Dbając o skórę twarzy na dłużej zachowamy młodość i nasz makijaż będzie dopełnieniem pięknego wizerunku.
cieniemakijaższminka
Komentarze (2)