Najgorsze kwiaty balkonowe. Czym prędzej je ściągnij
Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, bez których nie bylibyśmy w stanie przetrwać. Dlatego też każdy powinien zadbać o ich dobrostan. Niestety, nieświadomie przyczyniamy się do zmniejszania się ich populacji. Winne mogą być np. kwiaty balkonowe.
14.07.2023 | aktual.: 16.07.2023 12:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzięki pszczołom co roku możemy cieszyć się smakiem porzeczek, agrestu, wiśni, śliwek, czereśni, truskawki, malin czy gruszek, a także pomidorów, papryki czy dyni. Ich wkład w ekosystem jest nieoceniony. Niestety, z roku na rok ich populacja maleje. Mało kto wie, ale przyczyniamy się do tego w istotny sposób poprzez uprawę kwiatów balkonowych.
Czytaj także: Podlej tym lawendę. Będzie bujna jak nigdy
Dlaczego pszczół jest coraz mniej?
Naukowcy są zdania, że bez pszczół ludzkość wyginie. Według statystyk zapylają one ponad 70 procent roślin wszystkich roślin uprawnych. Niestety, to właśnie ludzie przyczyniają się do tego, że ich populacja nieustannie się zmniejsza. Dzieje się tak dlatego, ponieważ stosujemy nadmierną ilość sztucznych nawozów i środków ochrony roślin, które trują owady.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tych roślin nie sadź na balkonie. Przez nie pszczoły giną
Nie tylko pestycydy zabijają pszczoły. Mało kto wie, ale pelargonie, popularne kwiaty balkonowe, przyczyniają się do wyginięcia pszczół. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre odmiany nie mają w sobie ani grama pyłku, którym żywią się pszczoły. W innych są jego śladowe ilości. Zmylone owady dwoją się i troją, aby posilić się zawartością kwiatów i opadają z sił, przez co często nie mogą trafić z powrotem do ula, a to często prowadzi do ich śmierci.
Dlatego też, jeśli zależy ci na zdrowiu i życiu pszczół, zrezygnuj z uprawy pelargonii. Zamiast tego zasadź rośliny, które obfitują w pyłek i nektar. To choćby lawenda, chaber bławatek, koniczyna biała, facelia, słonecznik czy dalie. Warto też rozejrzeć się za nasionami łąki kwietnej, która nie dość, że ładnie wygląda, to stanowi prawdziwy raj dla pszczół. Uprawa łąki kwietnej jest banalnie prosta, a przyczynia się do polepszenia dobrostanu tych cennych dla nas owadów.
Czytaj także: Wlej pod hortensje. Niezwykłe, co się stanie
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl