Trwa ładowanie...
choroby weneryczne
01-08-2011 13:12

Najgroźniejsze choroby weneryczne

Kiła, świerzb, czy rzeżączka brzmią jak nazwy chorób z zamierzchłej przeszłości. Tymczasem wirusy, bakterie i pasożyty, przenoszone drogą płciową, wciąż są groźne. I chociaż budzą wstyd, warto natychmiast po pierwszych objawach iść do lekarza. Gabinety specjalistów odnotowują więcej pacjentów szczególnie latem i jesienią, bo wakacyjne wyjazdy sprzyjają seksualnym przygodom.

Najgroźniejsze choroby weneryczneŹródło: Jupiterimages
d34x6cs
d34x6cs

Kiła, świerzb, czy rzeżączka brzmią jak nazwy chorób z zamierzchłej przeszłości. Tymczasem wirusy, bakterie i pasożyty, przenoszone drogą płciową, wciąż są groźne. I chociaż budzą wstyd, warto natychmiast po pierwszych objawach iść do lekarza. Gabinety specjalistów odnotowują więcej pacjentów szczególnie latem i jesienią, bo wakacyjne wyjazdy sprzyjają seksualnym przygodom.

Do zakażenia chorobami wenerycznymi dochodzi przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych, także analnych i oralnych, przez ślinę, krew, nasienie i wydzielinę pochwową. Najlepszym zabezpieczeniem przed nimi jest zdrowy, stały i wierny partner oraz abstynencja. A jeśli już mamy przygodę seksualną, warto stosować prezerwatywę. Daje duży poziom bezpieczeństwa, jednak nie chroni w 100 procentach, bowiem część wirusów i bakterii może znajdować się również na częściach narządów płciowych, których kondom nie obejmuje.

Należy też pamiętać, że choroba weneryczna nie zawsze oznacza zdradę partnera. Część z nich przenosi się nie tylko przez spermę i wydzielinę pochwową, ale też zakażoną pościel, ręczniki, czy brudną deskę klozetową, a także podczas zabiegów lekarskich.

d34x6cs

Oto najczęściej występujące:
* Wirusowe HIV i AIDS*. To zdecydowanie najgroźniejsza, bo nieuleczalna choroba przenoszona drogą płciową. A jednocześnie najbardziej znana. HIV po wniknięciu do organizmu człowieka niszczy limfocyty, które odpowiadają za naszą odporność. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez krew i spermę. Chociaż choroba jest nieuleczalna, to jednak wczesne wykrycie wirusa i rozpoczęcie leczenia pozwala zatrzymać lub spowolnić rozwój, a przez to zapewnić wiele lat życia w dobrej kondycji. Jeśli zdarza nam się przygodny seks, to warto raz na jakiś czas zdecydować się na badania profilaktyczne (bezpłatne i anonimowe), bowiem wirus wiele lat może nie dawać objawów. W zaawansowanym stadium choroby są to powiększone węzły chłonne, osłabienie organizmu.

d34x6cs

Zapalenie wątroby typu B (HBV). Jest to choroba przenoszona m.in. drogą płciową. Często długo nie daje objawów. Skutki jej nieleczenia są jednak bardzo poważne - marskość wątroby i rak. Dlatego warto wykonać badania profilaktyczne. Opryszczka. Zazwyczaj kojarzy nam się z rankami na ustach. Tymczasem wirus ma swoją drugą postać. Opryszczka wywołana wirusem HSV-2 pojawia się w okolicach narządów płciowych. Zarazić się nią można przede wszystkim podczas seksu, rzadziej porodu naturalnego. Objawy choroby to: swędzenie miejsc intymnych i pojawienie się krostek - pęcherzyków z płynem. Należy go leczyć, ale trzeba się liczyć z tym, że mogą być nawroty choroby.

HTLV. Jest niezwykle groźny, bo I typ tego wirusa wywołuje białaczkę i chłoniaka, II związany jest z chorobami neurologicznymi. Zakazić się nim można przez krew, nasienie i mleko matki. Współczesna medycyna nie zdołała stworzyć szczepionki przeciwko HTLV. Jedyną metodą jest odpowiednia profilaktyka.

* Kłykciny kończyste (HPV)*. Wywołuje tę chorobę zwaną także brodawkami wenerycznymi. Pierwsze objawy pojawiają się na kilka miesięcy po zakażeniu. Na narządach płciowych i okolicach odbytu są widoczne narośle brodawkowe. Leczy się je środkami farmakologicznymi lub usuwa.

d34x6cs

Kiła, zwana także syfilisem. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim podczas stosunków seksualnych. Po trzech tygodniach od zakażenia w miejscach intymnych i jamie ustnej pojawiają się krosty i owrzodzenia. Choroba ma kilka okresów, w ciągu 2 lat od zakażenia chory może zarażać innych. Nieleczona jest bardzo groźna, doprowadza do uszkodzenia serca i mózgu oraz śmierci.

d34x6cs

* Rzęsistkowica*. Wywoływana jest przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Objawia się bólem i pieczeniem cewki moczowej, częstym oddawaniem moczu, zaczerwienieniem błon śluzowych i upławami. Warto pamiętać, że może przebiegać bez objawów lub ze skąpymi objawami.

* Rzeżączka, zw. tryprem*. Wywołuje ją bakteria dwoinki rzeżączki. Łatwo się nią zarazić, dlatego jest bardzo częstą chorobą. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku i poprzez stosowanie tych samych przedmiotów codziennego użytku (ręcznik, bielizna, pościel). Objawami tej choroby jest ból przy oddawaniu moczu, pieczenie i upławy. Czasami jest mylona z zapaleniem pęcherza. By ją wykryć, konieczne są badania laboratoryjne.

Chlamydioza. Jej objawy to upławy, pieczenie, ropna wydzielina z cewki moczowej. Chociaż często przebiega bez żadnych symptomów. Najczęściej leczy się ją podając antybiotyki.

d34x6cs

* Drożdżyca, zw. grzybicą i kandydozą*. Choroba bakteryjna jest przenoszona drogą płciową, ale może pojawić się jako skutek uboczny stosowania antybiotyków. Objawy to głównie swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie narządów, ból przy oddawaniu moczu i upławy. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybicznych.

* Świerzb*. Wywołują go pasożyty - świerzbowce. Do zakażenia dochodzi przez kontakt płciowy, ale też przez kontakt z przedmiotami chorego takimi jak ręcznik, pościel, bielizna. Jest niezwykle uciążliwa, najważniejszymi objawami świerzbu są: swędzenie, zaczerwienienie skóry oraz plamy. Leczy się ją głównie maściami. Niestety choroba szybko się rozprzestrzenia, dlatego najczęściej trzeba włączyć w to wszystkich domowników.

Wiele osób podejrzewając u siebie chorobę weneryczną, wstydzi się pójść do lekarza. Próbuje leczyć ją na własną rękę, co jest nieskuteczne. Leczenie chorób wenerycznych zawsze powinno przebiegać pod opieką lekarza.

(mos)/(kg)

d34x6cs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34x6cs