Najpiękniejszy płot – żywopłot
W rozpędzonym świecie każdy szuka miejsca, w którym mógłby na chwilę odpocząć i spędzić czas w spokoju. Dlatego tak wiele osób marzy o domku z ogródkiem. Elementem, który bardzo wpływa na dobre samopoczucie w naszej zielonej przestrzeni, jest odpowiednie odgrodzenie się od świata zewnętrznego. Taką rolę znakomicie spełnia żywopłot.
22.08.2006 | aktual.: 22.08.2006 16:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W rozpędzonym świecie każdy szuka miejsca, w którym mógłby na chwilę odpocząć i spędzić czas w spokoju. Dlatego tak wiele osób marzy o domku z ogródkiem. Miłośnicy spędzania czasu w ogrodzie najbardziej cenią sobie intymność, spokój i kontakt z naturą. Jednak aby ogród spełniał te warunki, trzeba o niego odpowiednio zadbać i zaprojektować, bo przecież nie każdy skrawek zieleni spełnia takie funkcje. Elementem, który bardzo wpływa na dobre samopoczucie w naszej zielonej przestrzeni, jest odpowiednie odgrodzenie się od świata zewnętrznego. Taką rolę znakomicie spełnia żywopłot. I jedno jest pewne - nawet z najpiękniejszego płotu nie będziemy tak zadowoleni jak z żywopłotu.
Same zalety
Żywopłoty są nie tylko piękne, ale mają też inne zalety. Wyciszają nasz ogród, powodują, że hałasy od sąsiadów oraz przede wszystkim z ulicy, dochodzą do nas z mniejszym natężeniem. Wysokie żywopłoty bardzo skutecznie ochraniają przed ciekawością otoczenia. Ważne jest również to, że chronią nasz ogród przed wiatrem, a zimą przed śniegiem. Jeżeli wybierzemy gatunek zimozielony (jest on niestety droższy, trudniejszy w utrzymaniu i wymaga więcej pielęgnacji), będzie on ożywiał nasz ogród swym kolorem przez cały rok.
Żywopłot wewnątrz ogródka może pełnić też bardzo przydatną rolę. Jeżeli mamy stosunkowo duży ogród, różnorodnie zagospodarowany, to można wykorzystać żywopłot do oddzielenia na przykład części wypoczynkowej od warzywnej. Nowoczesna architektura ogrodowa wykorzystuje niskie żywopłoty do wyznaczania alejek w dużych ogrodach. Jeśli wybierzemy żywopłot z kolcami, możemy dodatkowo przestrzec się przed nieproszonymi gośćmi.
Dobrze zaplanować
Niestety trzeba pamiętać też o tym, że żywy płot kosztuje nas więcej czasu i pracy niż zwyczajne ogrodzenie. Przede wszystkim należy pamiętać, że żywopłot zakładamy na wiele lat, zatem od początku trzeba wszystko dobrze zaplanować i dokładnie przemyśleć naszą inwestycję. Od wielkości ogrodu oraz funkcji, jaka płot ma spełniać, zależy to, jak gęsto posadzimy krzaki oraz w ilu rzędach. Następnie trzeba wybrać rośliny, które posadzimy – od tego zależy czas, w którym rozpoczniemy zakładanie żywopłotu. Wybór roślin
Przed wyborem roślin musimy rozważyć wiele kwestii. Począwszy od walorów estetycznych naszego żywopłotu, po rodzaj gleby, która jest w naszym ogrodzie. W kwestiach praktycznych najlepiej poradzić się specjalisty. Jeżeli zdecydujemy się na drzewa bądź krzewy liściaste, które najpierw były uprawiane w szkółce, sadzimy je jesienią, gdy opadną ich liście, bądź wiosną, gdy jeszcze ich pąki nie zaczynają się rozwijać.
Rodzaj gleby również warunkuje czas sadzenia roślin liściastych – gleba ciężka i wilgotna woli wiosenne wsadzanie, sucha – jesienne. Inaczej postępujemy, gdy wybierzemy żywopłot z krzewów iglastych. Dla tych roślin najlepsze pora na sadzenie to przełom sierpnia i września. Przede wszystkim ze względu na ich wrażliwość, należy pamiętać, aby wsadzać je do gleby wraz z bryłą ziemi, w której wcześniej rosły. Ziemia ta zabezpiecza korzenie przed wysuszeniem. Te rośliny, które zakupujemy w pojemnikach są mniej wyczulone na to, kiedy je sadzimy, dlatego można je wkładać do gleby niemal cały rok – z wyjątkiem okresu, gdy gleba jest zamarznięta.
Przygotowania
Bez znaczenia jakie rośliny wybierzemy, zawsze należy przygotować odpowiednio glebę. Przede wszystkim trzeba ją przekopać, usunąć wszelkie pozostałości chwastów, gruzu i zanieczyszczeń. Zanim zakupimy krzewy powinniśmy poradzić się ogrodnika, jak dobrać krzewy do naszego rodzaju gleby oraz w jakiej odległości sadzić poszczególne rośliny. To czy posadzimy je w jednym rzędzie, czy też w dwóch zależy od tego jak gęsty ma być nasz żywopłot i jak często chcemy go podcinać.
Pielęgnacja
Niestety leniwi powinni dokładnie rozważyć decyzję o założeniu żywopłotu, gdyż trzeba o niego systematycznie dbać. Wymaga on przed wszystkim formowania. Rośliny liściaste podcina się krótko po posadzeniu, a kolejny raz następnego roku wiosną. Przez kolejne lata już regularnie je formujemy. Pozostałe rośliny strzyżemy po raz pierwszy w zależności od tego, kiedy je posadziliśmy – jeśli wiosną – przycinamy je od razu, jeśli jesienią – czekamy z tą czynnością do wiosny. Jeśli czas nam nie pozwala na regularne dbanie o nasz żywy płot, zawsze możemy wybrać rośliny nienormowane, które wymagają mniej prac pielęgnacyjnych. Jako, że gatunków roślin, które nadają się na żywopłot jest bardzo wiele, warto przy zakupie upewnić się czy wybrane przez nas będą spełniać nasze oczekiwania oraz czy nie mają jakichś specjalnych wymagań.