Blisko ludziNauczyciele z Wadowic wspierają strajk. "Przedszkolanki" to pedagodzy

Nauczyciele z Wadowic wspierają strajk. "Przedszkolanki" to pedagodzy

Nauczyciele z Wadowic wspierają strajk. "Przedszkolanki" to pedagodzy
Źródło zdjęć: © PAP

12.04.2019 13:55, aktual.: 12.04.2019 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego z Wadowic popierają ogólnopolski strajk i punktują, dlaczego tzw. przedszkolanki to tacy sami pedagodzy jak nauczyciele szkolni. Próbują w ten sposób obalić krzywdzący stereotyp.

Na profilu ZNP Wadowice na Facebooku pojawiło się obszerne wyjaśnienie roli nauczycieli przedszkolnych w życiu dzieci oraz podsumowanie ich kwalifikacji. W ten sposób nauczyciele Przedszkola Publicznego nr 3 w Wadowicach próbują obalić stereotyp, że "przedszkolanki" – czyli nauczycielki wychowania przedszkolnego – mają trzy miesiące wakacji, całymi dniami piją kawę i od czasu do czasu bawią się z dziećmi i śpiewają piosenki.

"Nasze pensum wynosi 25 godzin zegarowych w grupie dzieci w wieku od 3 do 5 lat, 22 godziny w grupie dzieci 6-letnich, nauczyciel wspomagający to 20 godzin, specjaliści: logopeda, psycholog, fizjoterapeuta – 22 godziny. Tak jak pozostałych nauczycieli, obowiązuje nas 40-godzinny tydzień pracy" – czytamy.

Wśród obowiązków nauczycieli i nauczycielek wychowania przedszkolnego wymienia się:

  • dokumentowanie codziennej obserwacji dziecka, a dwa razy do roku przedstawianie jej wyników rodzicom na dodatkowych spotkaniach,
  • diagnozowanie gotowości szkolnej dzieci 6-letnich i starszych (niepełnosprawnych),
  • opracowywanie Indywidualnych Programów Edukacyjno-Terapeutycznych,
  • sporządzanie opinii dzieci na prośbę rodziców,
  • opracowywanie miesięcznych planów pracy dydaktyczno-wychowawczej,
  • przygotowywanie sprawozdań z pracy zespołów (np. do spraw innowacji, ewaluacji, pomocy psychologiczno–pedagogicznej).

Do tego dochodzą spotkania z rodzicami, dokształcanie się we własnym zakresie, organizowanie wycieczek, przygotowywanie dzieci do konkursów, organizowanie festynów i imprez okolicznościowych, np. Dnia Babci i Dziadka, przygotowywanie materiałów dodatkowych i pomocy dydaktycznych oraz udział w ogólnopolskich akcjach, takich jak Szlachetna Paczka.

"Niestety czas pracy na wykonanie powyższych zadań przekracza ustawowe 40 godzin i łączy się z niekorzystnym wpływem na nasze życie rodzinne. W swoim miejscu pracy nie mamy warunków do wykonywania tych wszystkich czynności" – piszą Nauczyciele Przedszkola Publicznego nr 3 w Wadowicach.

Wyjaśniają, że nie mają trzech miesięcy wakacji, ponadto pracują w ferie, przerwy świąteczne, wigilię, Sylwestra i Wielki Piątek.

"Przedszkole to miejsce, w którym dziecko spędza często więcej czasu niż w swoim domu rodzinnym. To tutaj nabywa podstawowych umiejętności samoobsługowych, kształci nawyki higieniczne, rozwija kompetencje społeczne, poznawcze i emocjonalne" – podkreślają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (19)
Zobacz także