Trwa ładowanie...
d2t46vs

Naukowcy odkryli zupełnie nowy kolor. Ty możesz go nazwać!

Najciekawsze odkrycia pojawiają się przypadkiem. Doskonałym tego przykładem jest YInMn Blue, czyli zupełnie nowy, nieznany dotąd ludzkości kolor, który odnaleźli chemicy z Oregon State University. W jego skład wchodzi ikran, mangan i tytan. Firma Crayola ruszyła z produkcją kredem w nowym kolorze i ogłosiła konkurs na najlepszą jego nazwę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Naukowcy odkryli zupełnie nowy kolor. Ty możesz go nazwać!
(Facebook.com)
d2t46vs

Kiedy wydaje ci się, że jesteś kreatywny, spróbuj wymyślić nowy kolor. Wydaje się to niemożliwe? Nie dla naukowców z Oregon State University. Im się to udało i teraz, po ponad 200 latach, prezentują światu nowy odcień niebieskiego. Jego robocza nazwa to YInMN Blue i już wkrótce będziemy mogli kupić kredkę w tym właśnie kolorze.

   Oregon State University
(Oregon State University)

Stworzenie pigmentu o zupełnie nowym dla ludzkości odcieniu jest niezwykle skomplikowane. Żego uzyskać, trzeba odkryć nowy materiał, który będzie odbijał światło w sposób zupełnie odmienny od jego poprzedników, dając unikalne spektrum barwne.

d2t46vs

Kolor YInMn Blue został odnaleziony zupełnie przypadkowo, kiedy grupa naukowców mieszała w laboratorium odczynniki chemiczne. Nowy odcień niebieskiego może przypominać kobalt i to nie tylko ze względu na barwę. Kolor kobaltowy również został odkryty przypadkiem przez francuskiego chemika Louisa Jacquesa Thénarda.

Niezwykle nasycony kolor YInMn Blue zawdzięcza niemal całkowitemu pochłanianiu fal czerwonych i zielonych z padającego na niego światła. Wzór chemiczny nowego koloru to YIn0.8Mn0.2O3, a otrzymać możemy go po połączeniu elektrycznych tlenków manganu, tlenku ikranu i tlenku tytanu oraz podgrzaniu mieszanki do 1000 stopni Celsjusza.

   Crayola
(Crayola)

Nazwa YInMn pochodzi właśnie od związków chemicznych, z których powstał nowy kolor. Firma Crayola, która jest jednym z największych producentów kredek na świecie, postanowiła zmienić ją na coś bardziej chwytliwego. Przygotowując kredki w nowym odcieniu przygotowali konkurs, w którym dzieci mogą zgłaszać swoje propozycje nazwy dla YInMn Blue. Zwycięskie zgłoszenie będzie widniało pod nowym kolorem jako jego oficjalna nazwa. Zgłoszenia można składać pod tym linkiem.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2t46vs

Podziel się opinią

Share
d2t46vs
d2t46vs