Naukowcy znaleźli lek na złamane serce! Na pewno masz go przy sobie
Przez lata uważaliśmy, że nie ma uniwersalnego leku na złamane serce. Radziliśmy sobie z nim przy pomocy czekolady i wsparcia przyjaciół. Naukowcy z University of Colorado Boulder przeprowadzili badania na grupie 40 ochotników, którzy doświadczyli bolesnego rozstania. Wyniki ich analizy jasno wskazują, że istnieje lek na zawód miłosny. I jest on ogólnodostępny!
Każdy, kto chociaż raz doświadczył zawodu miłosnego wie, jak bardzo boli złamane serce. I chociaż wygląda on u wszystkich raczej podobnie, to każdy ma na niego zupełnie inny sposób. Nasi dziadkowie są zwolennikami tego, że cierpienie złamanego serca ukoi czas, a z kolei pokolenie Y jest zwolennikiem imprez, jako leku na całe zło. Do tej pory nie mogliśmy jednak mówić o uniwersalnym remedium, które uleczyłoby tę dolegliwość. Na szczęście naukowcy z University of Colorado Boulder odkryli lek na złamane serce, który pomoże każdemu!
Badania, w których naukowcy analizowali ból towarzyszący nieszczęśliwej miłości opublikowane zostały w ”Journal of Neuroscience”. Ich wyniki przedstawiają sprawę jasno. Żeby wyleczyć złamane serce wystarczy po prostu oszukać mózg. Neurolodzy od lat potwierdzają tezę, że ból psychiczny, jaki doskwiera nam w trudnych momentach naszego życia, może mieć tak samo negatywny wpływ na nasz organizm jak ból fizyczny związany z urazami i chorobami.
- Rozstanie z partnerem jest jednym z najsilniejszych, negatywnych emocjonalnie przeżyć, jakich może doświadczyć człowiek, często może nawet prowadzić do pojawienia się problemów psychologicznych. Nasze badania pokazały, że placebo może w skuteczny sposób redukować ból spowodowany odrzuceniem – mówi w rozmowie z "The Independent" Leonie Koban, koordynatorka badania.
W takim razie jak skutecznie pozbyć się problemu złamanego serca? Odpowiedź to…placebo. Należy przekonać samego siebie, że wszystko jest w porządku i naprawdę w to uwierzyć. Na potwierdzenie tego zagadnienia naukowcy z UCB przebadali 40 ochotników, którzy w ostatnim czasie przeżyli bolesne rozstanie z partnerem. Wszystkim wręczono sprej do nosa. Połowie wyjaśniono, że jest to skuteczny środek uśmierzający ból emocjonalny, zaś drugiej połowie powiedziano, zgodnie z prawdą, że jest to roztwór soli fizjologicznej.
Następnie wszystkim ochotnikom pokazano zdjęcia ich byłego partnera i przyłączono ich do aparatury monitorującej obszar mózgu odpowiadający za odczuwanie bólu. Grupa, która myślała, że zażyła silny lek przeciwbólowy odczuwała go o 40 proc słabiej, patrząc na zdjęcie byłego partnera, niż grupa, która wiedziała, że są to zwykłe krople do nosa.
Wygląda na to, że cierpienie związane z zawodem miłosnym to tylko kwestia naszego podejścia, a teraz, kiedy znamy już na nie odpowiedni lek, nie będziemy musieli się z nim zmagać!