Nawet 10 lat więzienia. Wystrzegaj się na balkonie

Grillowanie na balkonie stwarza niebezpieczeństwo
Grillowanie na balkonie stwarza niebezpieczeństwo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.06.2023 09:11, aktual.: 16.06.2023 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Balkony i tarasy przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiele osób decyduje się nawet na rozpalenie grilla. Niestety, nie jest to dobry pomysł. Grozi nie tylko mandatem, ale w pewnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.

Nie każdy ma domek z ogródkiem czy działkę, dlatego też wiele osób decyduje się na zorganizowanie grilla na swoim balkonie bądź tarasie. Chociaż pomysł niektórym wydaje się sensowny, strażacy mają na ten temat inne zdanie. Jak się okazuje, za rozpalenie grilla na balkonie nie grozi jedynie mandat, ale też i kara pozbawienia wolności.

Nie rozpalaj grilla na swoim balkonie. Grozi ci więzienie

Rozpalanie grilla jest nie tylko uciążliwe dla sąsiadów, ale też i niebezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby się zapalił, a stąd już krótka droga do pożaru budynku, który stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też większość spółdzielni tego zakazuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Straż pożarna również odradza grillowania balkonie. "Przepisy pożarowe nie zawierają zapisu dotyczącego jednoznacznego zakazu używania grilla na balkonach i tarasach budynków. Pamiętajmy jednak, że rozpalanie grilla w takich miejscach stwarza realne zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu jak i lokalach sąsiednich" – tłumaczy bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej w rozmowie z TVN24.

Rzecznik dodał też, że nawet nieumyślne wywołanie pożaru jest karalne. Strażak przypomniał o przepisie, który jasno wskazuje, że "spowodowanie pożaru zagrażającego zdrowiu czy życiu wielu osób lub mienia wielkich rozmiarów, grozi więzienie od roku do 10 lat".

Elektryczny, gazowy czy z paleniskiem — który grill nadaje się na balkon?

Zarówno grill elektryczny, jak i gazowy czy też z paleniskiem stwarzają duże zagrożenie pożarowe. Grill elektryczny, choć jest najbezpieczniejszą opcją, nieodpowiednio używany, może wywołać pożar. Z kolei grill gazowy czy ten z paleniskiem stwarzają realne zagrożenie.

Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest przygotowanie jedzenia w domu i skonsumowanie go na balkonie. W ten sposób nadal możesz cieszyć się jedzeniem na świeżym powietrzu, nie stwarzając przy tym zagrożenia pożarowego.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (46)
Zobacz także