Są już w całej Polsce. Ich pojawienie się w domu to zły znak

Są już w całej Polsce. Ich pojawienie się w domu to zły znak

Larwy szubaka
Larwy szubaka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KLEJDYSZ TOMASZ
06.10.2023 17:52, aktualizacja: 06.10.2023 18:45

Pochodzi z Afryki, lecz ponad 20 lat temu dotarł do Polski. Jest równie uciążliwy, co pluskwy, prusaki czy mole i bardzo ciężko go zwalczyć. Szubak, zaliczany do chrząszczy, potrafi uprzykrzyć życie niejednemu domownikowi.

Choć obecnie w Polsce szkodników jest wiele, niektóre z nich są wyjątkowo uciążliwe. Mole, pluskwy czy prusaki z pewnością należą do tych najbardziej znienawidzonych, lecz nie tylko one mogą uprzykrzyć nam życie. Ich dobrym "kolegą" jest szubak, chrząszcz pochodzący z Afryki, który od ponad 20 lat nawiedza domy Polaków. Jak się go pozbyć?

Szubak - jak wygląda?

Szubak jest bardzo mały, dlatego wcale nie jest tak łatwo go zobaczyć. Podobnie jak inne szkodniki uwielbia siedliska ludzi, w tym w szczególności mieszkania i domy, ponieważ jest w nich ciepło. Szubak czuje się bowiem najlepiej w temperaturze ok. 24 st. C. Jaja składa najczęściej na wełnianych dywanach, kocach czy w meblach z naturalnej skóry.

Dorosły szubak
Dorosły szubak© Adobe Stock | KLEJDYSZ TOMASZ

Jaja szubaka mogą jednak występować nawet w odzieży (np. w futrach), a jedna samica może złożyć ich nawet 50. Larwy rozwijają się w temperaturze pokojowej i mierzą od ośmiu do 10 cm. Są złoto-brązowe, owłosione i mają poprzeczne paski, a najszybciej można je poznać po tym, że z tyłu odwłoka mają charakterystyczny pędzelek z włosów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się szubaków?

Szubaki, tak jak i inne szkodniki, są naprawdę uciążliwe. Z tego też względu nie jest się ich łatwo pozbyć, a już w szczególności nie domowymi sposobami. Niektórzy próbują pokonać je rozrzuconą miętą, lawendą czy liśćmi laurowymi - najczęściej nieskutecznie.

To, co od czego warto zacząć cały proces pozbywania się szubaków to przede wszystkim przeprowadzenie testu - wykonanego na swetrze. Aby sprawdzić, czy szubaki faktycznie są w mieszkaniu, wystarczy położyć sweter na podłodze, a po kilku godzinach podnieść go i wytrzepać. Jeżeli wylecą z niego owady, mogą to być właśnie szubaki.

Co może pomóc w pozbyciu się ich? Na pewno sprzątanie. Mowa tu o usuwaniu martwych owadów z parapetów, a także likwidacji pajęczyn, które przyciągają do siebie szubaki. Oprócz tego kluczowe będą środki chemiczne, które zostaną zastosowane również w tych trudno dostępnych miejscach. Należy pamiętać jednak o tym, że po spryskaniu nie wolno myć zabezpieczonych w ten sposób miejsc przez kilka dni.

Ostatecznym rozwiązaniem mogą być preparaty fumigacyjne, stosowane w magazynach.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta