LudzieNazywana jest "cichym zabójcą". Jeśli pojawi się w domu, trzeba działać szybko

Nazywana jest "cichym zabójcą". Jeśli pojawi się w domu, trzeba działać szybko

Szczególnie zimą w pomieszczeniach zdecydowanie szybciej zbiera się wilgoć, a brak regularnego wietrzenia może doprowadzić do pojawienia się pleśni. Jeśli ją zauważymy, warto działać szybko, aby uniknąć konsekwencji dla naszego zdrowia.

Długotrwała ekspozycja na pleśń może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia
Długotrwała ekspozycja na pleśń może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Gdy za oknami panuje mróz i śnieg, nie każdy ma ochotę otwierać okna. Niestety brak wietrzenia to powszechny błąd, który może doprowadzić do pojawienia się najpierw wilgoci, a następnie pleśni. Usuwanie nie jest proste, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać jej powstawaniu.

"Cichy zabójca"

Najczęściej pleśń pojawia się w wilgotnych pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Można ją też zaobserwować przy oknach, gdzie ciepłe powietrze z wnętrza domu styka się z mrozem z zewnątrz. Zimą większość osób suszy też pranie w domu, co dodatkowo sprzyja powstawaniu wilgoci i pleśni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pleśń stosunkowo łatwo zauważyć, ponieważ na ścianie lub ramach okiennych pojawiają się czarne, białe, a czasem zielonkawe rozmyte plamy. Często w pomieszczeniu unosi się też charakterystyczny, stęchły zapach. Grzyby pleśniowe mają negatywny wpływ na zdrowie, a jeśli w porę się ich nie usunie, mogą doprowadzić do chorób układu oddechowego i nerwowego, a także podrażniać skórę czy oczy.

Nie bez powodu nazywa się też "cichym zabójcą", ponieważ długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z pleśnią może prowadzić nie tylko do przewlekłego zmęczenia, zapalenia zatok, problemów żołądkowych czy drętwienia rąk i nóg, ale i do niewydolności nerek czy nawet niepłodności. Dodatkowo może stymulować powstanie i rozwój nowotworów.

Jak usunąć pleśń?

W sklepach dostępne są specjalne preparaty, które pomogą usunąć pleśń z pokrytych nią powierzchni. Jednak to nie wystarczy, jeśli nie usuniemy przyczyny zbierania się wilgoci w pomieszczeniu.

Warto więc, szczególnie zimą, pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, szczególnie po kąpieli, podczas gotowania czy suszenia prania. Dobrze też sprawdzać sprawność wentylacji oraz szczelność rur i rynien - niesprawne lub zniszczone mogą jeszcze bardziej pogorszyć problemy.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)