Nie jest to wrzos. Powszechny błąd

Pozornie łatwo rozpoznać wrzos. To rosnące na polach i łąkach niewysokie krzewy, które wyróżniają się drobnymi kwiatami w pięknych odcieniach fioletu. A jednak nie jest to takie proste i bardzo łatwo się pomylić.

Wrzos czy wrzosiec - poznaj różnicę
Wrzos czy wrzosiec - poznaj różnicę
Źródło zdjęć: © East News | Marcin Bruniecki/REPORTER

26.09.2023 | aktual.: 26.09.2023 13:35

Wrzos nie jest jedyną rośliną o niewielkich, fioletowych kwiatach. Łudząco do niego podobny okazuje się wrzosiec. Co warto wiedzieć o tych dwóch interesujących roślinach i – najważniejsze! – w jaki sposób możemy je od siebie odróżnić?

Dzięki tym wskazówkom na pewno się nie pomylimy i będziemy mogli lepiej zaplanować wygląd tarasów czy ogrodów. Zarówno wrzos, jak i wrzosiec to łatwe w pielęgnacji rośliny dekoracyjne, które warto uprawiać. Rozjaśnią nam najbardziej ponure okresy w roku.

Wrzos czy wrzosiec? Łatwo dostrzec różnicę

Przede wszystkim obie rośliny mają zupełnie inne kwiaty. W przypadku wrzosów kwiaty są kielichowate, podczas gdy wrzośce wyróżniają się kwieciem przypominającym kształtem dzbanuszki.

Inne są również liście – u wrzosów łuskowate, rosnące na łodydze pod kątem, a u wrzośców igiełkowate, rosnące prostopadle do pędu. Jednak zdecydowanie najbardziej istotna różnica to okres kwitnienia. Wrzosy kwitną wcześniej, od lipca do października, podczas gdy wrzośce od końca lutego do kwietnia. To ważna informacja dla potencjalnych hodowców, którzy w razie popełnienia pomyłki mogliby się bardzo rozczarować brakiem kwiatów we właściwym czasie.

Wrzosy stanowią piękną ozdobę polskich łąk

Fioletowe wrzosy (Calluna) kojarzą się z jesienią. To właśnie one stanowią piękne plamy koloru wśród opadających liści i jesiennej szarugi. Najbardziej rozpowszechniony w naszym kraju jest wrzos pospolity (Calluna vulgaris), który tworzy zwarte kobierce kwitnące od lipca często aż do końca listopada. Wiele zależy od warunków atmosferycznych.

Wrzosy są doskonałą ozdobą ogrodów oraz balkonów czy tarasów. Sadzi się je do gruntu, ale dobrze rosną również w donicach. Mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Nie widuje się ich jednak we wnętrzach domów, ponieważ istnieje przekonanie, że przynoszą pecha.

Na wrzosowisku warto połączyć wrzosy i wrzośce

Wrzośce (Erica) mają wiele ciekawych odmian, które kwitną w różnym terenie – czasami aż do maja. Dlatego zakładając wrzosowisko, warto pomieszać różne odmiany, dzięki czemu będą kwitnąć nieustannie, nadając ogrodowi lub tarasowi żywych kolorów. Wówczas różnice między tymi dwoma roślinami stracą na znaczeniu.

Wrzos i wrzosiec mają zresztą podobne, niskie wymagania. Lubią miejsca suche, słoneczne i bezwietrzne. Glebę lekką, próchniczną i przepuszczalną. Nie wymagają też częstego podlewania, więc będą pięknie rosnąć praktycznie bez wysiłku.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)