Zrób to z tujami przed zimą. Później sobie podziękujesz

Piękne tuje wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Piękne tuje wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.09.2023 19:45, aktual.: 22.09.2023 21:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koniec lata to ważny czas dla każdego ogrodnika. Ci, którzy posiadają tuje, muszą pamiętać, by odpowiednio o nie zadbać. Podpowiadamy, co zrobić, by rośliny były piękne, gęste i zdrowe. To ostatni moment!

Tuje są roślinami chętnie wybieranymi przez ogrodników, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Doskonale sprawdzają się jako żywopłoty, tworząc naturalną barierę, a także jako drzewa dekoracyjne.

Wielu docenia łatwość ich uprawy. Są to rośliny, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać, szczególnie przed nadejściem zimy.

Zrób to przed zimą

Końcówka lata to ostatni dzwonek na przycinanie tui. Dzięki temu zabiegowi krzewy stają się gęstsze, a ich gałęzie nie rosną zbyt gwałtownie. Ma to celu nadanie im odpowiedniego kształtu i kontrolę nad ich rozmiarami.

Przycinanie tui pozwala na usunięcie uszkodzonych lub martwych pędów, co przyczynia się do zdrowia rośliny. Pomaga również zahamować rozwój chorób, które mogą zaatakować roślinę i utrzymać charakterystyczny pokrój tui, który jest jednym z jej najważniejszych atutów. Pozwala też zagęścić gałęzie, co sprawia, że roślina wygląda lepiej i jest bardziej odporna na różne czynniki zewnętrzne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak często przycinać tuje?

Sposób i częstotliwość przycinania tui różni się w zależności od ich rodzaju. Tuje, które rosną w żywopłocie lub są przeznaczone na rzeźby ogrodowe, powinny być przycinane 2-3 razy w sezonie. W przypadku tui wolnostojących zabieg przycinania można wykonywać znacznie rzadziej – cięcia dokonuje się wtedy, gdy krzewy urosną do zbyt dużych rozmiarów.

Pora roku ma tutaj kluczowe znaczenie. Końcówka lata to ostatni dzwonek, by przyciąć tuje. Zbyt późne cięcie może spowodować, że soki krzewu zostaną pobudzone do krążenia, co z kolei sprawi, że młode gałęzie nie zdrewnieją przed zimą.

Zrób to więc jeszcze we wrześniu! Zabieg ten powinien być wykonany w ciepły, pogodny i bezdeszczowy dzień. Ważne jest również, aby pamiętać, że drzewka, które mają mniej niż rok, nie powinny być przycinane. Ich wysokość musi przekraczać 1,5 metra.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także