Trwa ładowanie...
d2p6r8s

Nie ma to jak seks małżeński. Psychoterapeutka przekonuje, że taki jest najlepszy

Wiadomo, że celem życiowym każdej kobiety jest znalezienie tego jedynego i pomaszerowanie w białej sukience do ołtarza – a przynajmniej chcą nas o tym przekonać twórcy komedii romantycznych (i chyba im się to udaje, skoro połowa młodych Polek twierdzi, że marzy o ślubie). Teraz trzy grosze na rzecz dobrodziejstw płynących ze związku małżeńskiego dorzuca psychoterapeutka Esther Perel. Jest zdania, że "seks zaczyna się dopiero po ślubie" – i co wy na to, szczęśliwi single?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie ma to jak seks małżeński. Psychoterapeutka przekonuje, że taki jest najlepszy
(123RF.COM)
d2p6r8s

Przede wszystkim psychoterapeutka walczy z wyobrażeniem, że po ślubie i kilku latach robienia tego gdzie się da i kiedy się da, naturalną koleją rzeczy jest ochłodzenie klimatu w sypialni. – Twoje życie seksualnie nie kończy się w momencie, kiedy mówisz swoją przysięgę małżeńską – powiedziała w ubiegłym tygodniu Esther Perel podczas konwencji Goop. – To właśnie wtedy zaczyna się cała historia – mówi.

Podczas gdy we wczesnej fazie związku seks jest czymś spontanicznym, potem wymaga od pary więcej kreatywności I planowania. – Ale to nic złego – przekonuje psychoterapeutka. Jej zdaniem absolutnie nie chodzi o to, żeby starać się próbować "na nowo wzniecać ogień" z początków znajomości.

d2p6r8s

Perel twierdzi, że odtworzenie tych uczuć po prostu nie jest możliwe. Zamiast tego powinniśmy skupić się na korzyściach bycia w stabilnym, dojrzałym związku. A konkretnie? – Musicie celebrować swój erotyzm, nadać mu nowe znaczenie – mówi. Innymi słowy, zamiast oczekiwać, że wciąż będzie przydarzać wam się spontanicznie, a potem czuć frustrację, że "kiedyś było tak fajnie, a teraz zupełnie nie ma na to czasu", małżonkowie powinni podejść do sprawy bardziej zadaniowo i zacząć poświęcać sprawom łóżkowym więcej uwagi.

Zobacz też: Kryzys pożądania to skutek nieustannego stresu

Psychoterapeutka jest zwolenniczką zwiększonej świadomości i kontroli. – Jeśli wiecie, co was podnieca, a co nie, możecie wykorzystać tę wiedzę, żeby wspólnie budować wasze życie seksualne i przejąć nad nim kontrolę.

d2p6r8s

Słowa psychoterapeutki na temat kontrolowania własnego życia seksualnego w małżeństwie w Polsce mogą paść na podatny grunt. Z raportu "Seksualność kobiet" z 2016 roku wynika nie tylko, że trzy czwarte z nas ma potrzebę uprawiania seksu minimum raz w tygodniu, ale również to, że jedna czwarta Polek chciałaby to robić częściej.

d2p6r8s
d2p6r8s

d2p6r8s