Nie możesz iść z koszyczkiem do kościoła? Istnieje proste rozwiązanie

Nie możesz iść z koszyczkiem do kościoła? Istnieje proste rozwiązanie

Co zrobić, gdy nie możemy iść ze święconką do kościoła?
Co zrobić, gdy nie możemy iść ze święconką do kościoła?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.03.2024 10:38, aktualizacja: 29.03.2024 11:25

W Wielką Sobotę katolicy noszą do kościoła koszyczki z pokarmem. Niestety zdarza się, że nie niektórzy nie mogą tego dnia udać się do świątyni. Okazuje się, że można temu zaradzić.

To jedyny taki dzień w roku, kiedy zanosimy do kościoła pokarm, który po jego poświeceniu trafia w niedzielę na nasz stół. Bywa, że przez choroby lub inne zdarzenia nie możemy tego zrobić. Podpowiadamy, jak wyjść z tej sytuacji obronną ręką.

Co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym?

Zanim pójdziemy z koszyczkiem do kościoła, należy go odpowiednio przygotować. W tym celu należy zaopatrzyć się w konkretne produkty, którymi będziemy mogli się pożywić podczas śniadania wielkanocnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W święconce powinny się znaleźć:

  • jajka, symbolizujące nowe życie,
  • baranek z cukru lub ciasta, który związany jest ze zmartwychwstaniem Jezusa,
  • sól oznaczającą oczyszczenie,
  • pieprz mający zapewnić nam siłę,
  • chleb symbolizujący ciało Chrystusa,
  • wędliny i ciasto będące oznaką bogactwa i dobrobytu,
  • chrzan kojarzący się z męką Jezusa.

Niektórzy decydują się także na przystrojenie koszyczków bukszpanem oraz innymi produktami, które mają trafić na nasz wielkanocny stół.

Nie możesz iść ze święconką? Jest na to sposób

W tym roku święconkę należy poświęcić w sobotę 30 marca. Bywa, że z różnych, często niezależnych od nas powodów, nie możemy udać się tego dnia do kościoła. Na szczęście możemy to zrobić w domu.

W tym celu niezbędna będzie świeca, którą należy zapalić, a następnie najstarszy członek rodziny powinien wypowiedzieć słowa: "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja".

To jeszcze nie koniec. Gdy już to zrobimy, trzeba sięgnąć po Biblię i odczytać na głos 1. List do Tesaloniczan, rozdział 5. Przeczytaj werset nr 18, który brzmi:

"W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was".

Na sam koniec wystarczy już tylko wspólnie odmówić modlitwę, np. "Ojcze nasz" i za pomocą znaku krzyża pobłogosławić pokarm znajdujący się w koszyczku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP