Zakazane w Wielkanoc. Większość Polaków nie ma pojęcia

Święta Wielkanocne to w Kościele katolickim najważniejszy czas w roku. Chociaż coraz więcej osób w Polsce celebruje ten czas w oderwaniu od religijnych nakazów i nakazów, warto wiedzieć, czego w tym czasie powinniśmy unikać.

Czego katolicy nie mogą robić w Wielkanoc?
Czego katolicy nie mogą robić w Wielkanoc?
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Murzyn
oprac. KPL

Szczególnym dniem dla katolików jest Wielki Piątek - wówczas wspominamy w Kościele śmierć Chrystusa na krzyżu. Tego dnia zgodnie z naukami Kościoła nie tylko powinniśmy całkowicie zrezygnować z mięsa, ale także - gdy mamy od 18 do 60 lat - zachować post ścisły składający się z jednego jarskiego posiłku do syta i dwóch mniejszych. Zakazane są także zabawy, wskazane za to modlitwa i wyciszenie. Kościół nie zakazuje sprzątania w Wielki Piątek, co dla wielu osób może mieć duże znaczenie przed świętami.

Jajka - zakazane na Wielkanoc?

- Co ciekawe, jeszcze 200 lat po wprowadzeniu chrześcijaństwa, Kościół zabraniał spożywania w okresie świąt wielkanocnych jajek, dopatrując się, poniekąd słusznie, we wszelkich działaniach związanych z jajkami, praktyk magicznych - jak mówi etnolog dr Grzegorz Odoj w wypowiedzi dla Radia Gdańsk. Być może stąd wziął się zwyczaj ich święcenia - by mieć pewność, że wyzbyte są złych mocy, z którymi wcześniej je kojarzono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jajka to dziś oczywiście symbol Wielkanocy i wskazane, by znalazły się w koszyczku. Nie powinniśmy natomiast umieszczać w nim... czekoladowego zajączka - według niektórych źródeł, ma swoje korzenie w tradycji pogańskiej, gdzie był symbolem płodności. Zakazany w "święcące" jest także oczywiście alkohol, a także nadmierny przepych. Warto zrezygnować z zabawek i strojnych ozdób w koszyczku na rzecz skromnej serwetki i przybrania z bukszpanu.

Czego nie można robić w Niedzielę Wielkanocną?

W Niedzielę Wielkanocną - jak w każdą inną niedzielę - zgodnie z nauką Kościoła powinniśmy powstrzymać się od sprzątania, pracy oraz... kłótni i konfliktów, o które tak łatwo przy świątecznym stole.

Obowiązkiem katolików tego dnia jest udział w mszy świętej. Podobnie jak przyjęcie komunii świętej w okresie wielkanocnym (50 dni od Wigilii Paschalnej, w noc Zmartwychwstania Pańskiego do niedzieli Zesłania Ducha Świętego).

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)