Trwa ładowanie...

Nie wrzucaj popiołu po grillu. Efekt w ogrodzie zauważysz w mig

Maj nieprzypadkowo uznawany jest za początek sezonu grillowego. Popiół po grillu zwykle jest utylizowany. Tym razem, zamiast go wyrzucać, podsyp nim ziemię wokół jednej rośliny w ogrodzie. W ten sposób dostarczysz jej cennych składników odżywczych.

Popiół po grillu przyda się w ogrodziePopiół po grillu przyda się w ogrodzieŹródło: Adobe Stock
d3oytn8
d3oytn8

Juka to popularna roślina ogrodowa. Nie ma wysokich wymagań i jest stosunkowo łatwa w uprawie. Zdecydowanie lepiej znosi upały niż ulewy. Niestety często atakują ją choroby grzybowe. Wyjaśniamy, jak dbać o jukę i czym ją nawozić, aby co roku rozrastała się coraz bardziej.

Juka — pochodzenie, hodowla

Juka to bylina, która naturalnie występuje na terenie południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych, jednak obecnie hodowana jest na całym świecie. Odpowiednio pielęgnowana może osiągnąć nawet dwa metry wysokości, a jej liście potrafią rozrosnąć się do aż 70 centymetrów szerokości. Z tego względu potrzebuje wyjątkowo dużo miejsca w ogrodzie, aby móc spokojnie się rozrastać, nie niszcząc przy tym innych roślin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy maluch powinien postawić swój pierwszy krok?

Juka potrzebuje dużo światła, dlatego też należy umieścić ją w dobrze oświetlonym miejscu, najlepiej osłoniętym przed wiatrem. Ziemia, w jakiej powinna rozwijać się juka, powinna być przepuszczalna, żyzna, o zasadowym odczynie. Trzeba regularnie ją podlewać, jednak nie za często — to roślina pustynna, więc nie przepada za nadmierną wilgocią. Wystarczy obficie podlać ją raz w tygodniu.

d3oytn8

Nie wyrzucaj popiołu. Podsyp nią ziemię pod juką. Nie pożałujesz

Poza odpowiednim stanowiskiem, ziemią i podlewaniem, juka potrzebuje nawożenia, zwłaszcza wiosną. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalistyczny nawóz do juki albo wykorzystać do tego popiół. Nada się zarówno ten z grilla, jak i ogniska czy pieca.

Popiół doskonale odkwasza ziemię, co pozytywnie wpływa na jukę, bowiem najlepiej rozwija się ona w ziemi o odczynie zasadowym. Ponadto popiół to bogactwo składników takich jak potas, fosfor czy wapń. Każdy z tych pierwiastków wspiera wzrost i rozwój juki. Popiół należy rozsypać w miejscu, w którym kończą się liście. W ten sposób nawóz lepiej się wchłonie. Powtarzaj tej zabieg dwa razy w roku — w okresie wegetacji i w trakcie kwitnienia rośliny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oytn8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oytn8