FitnessNiebezpieczna toksoplazmoza

Niebezpieczna toksoplazmoza

Niebezpieczna toksoplazmoza
Źródło zdjęć: © sxc.hu
08.11.2010 13:43, aktualizacja: 09.11.2010 12:00

Już samo słowo "toksoplazmoza" budzi strach wśród kobiet w ciąży. Obawy te są uzasadnione, gdyż w wyniku tej choroby może dojść do poronienia lub poważnego uszkodzenia płodu. Współczesna wiedza medyczna pozwala na szczęście już we wczesnej fazie zdiagnozować zarażenie, ale w zapobieganiu najważniejsze jest przestrzeganie właściwej higieny i diety.

Już samo słowo "toksoplazmoza" budzi strach wśród kobiet w ciąży. Obawy te są uzasadnione, gdyż w wyniku tej choroby może dojść do poronienia lub poważnego uszkodzenia płodu. Współczesna wiedza medyczna pozwala na szczęście już we wczesnej fazie zdiagnozować zarażenie, ale w zapobieganiu najważniejsze jest przestrzeganie właściwej higieny i diety.

Chorobę wywołuje pasożyt Toxoplasma gonidii, przenoszony przede wszystkim przez koty. Odchody tych zwierząt wysychają, a następnie z wiatrem i kurzem przenoszone są w odległe miejsca. Jeśli kot jest zarażony, zarazki mogą znaleźć się w glebie, owocach czy warzywach, a nawet studniach. Następnie zarażają się inne zwierzęta (bydło, owce, ptaki), w których mięśniach tworzą się cysty pasożyta.

Toksoplazmozą można się zarazić bezpośrednio jedząc niemyte owoce czy warzywa, ale przede wszystkim jedząc półsurowe lub surowe mięso. Jeśli mamy kota, wywołującego chorobę pierwotniaka, można złapać też od niego, a dokładnie przez kontakt z jego odchodami.

Jak rozpoznać chorobę?

Zarażenie się toksoplazmozą zazwyczaj nie daje żadnych widocznych objawów. Czasami powiększa się jeden lub kilka węzłów chłonnych na szyi czy występuje stan podgorączkowy, osłabienie, bóle mięśniowe. Ale objawy te występują bardzo rzadko. Dlatego najważniejsze jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych w kierunku wystąpienia toksoplazmozy. W tym celu pobiera się krew, aby sprawdzić, czy występują w niej specyficzne przeciwciała.

Badanie to ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania. Należy je wykonać po pierwszej wizycie u ginekologa potwierdzającej ciążę. Jeśli okaże się, że masz w organizmie swoiste przeciwciała, świadczy to o tym, że wcześniej miałaś kontakt z toksoplazmozą. Jej zarazki nadal pozostają w organizmie i niemal zawsze stanowią ochronę przed nawrotem choroby. Najbardziej niebezpieczne dla płodu jest zakażenie toksoplazmozą podczas ciąży. Jeśli więc kobieta wcześniej nie przebyła infekcji pierwotniakiem toksoplazmozy, zakażenie w stanie odmiennym może być dla dziecka bardzo niebezpieczne.

Świeża infekcja powoduje zapalenie łożyska i przedostanie się pasożyta do płodu. Najbardziej niebezpieczne jest zachorowanie w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż w tym okresie prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych wynosi aż 75 procent. A ponieważ zazwyczaj zakażenie nie daje żadnych objawów - konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Unikaj zakażenia

Zakażenia toksoplazmozą w czasie ciąży można uniknąć, ale bezwzględnie powinnaś przestrzegać pewnych zasad związanych z dietą i higieną. Myj ręce przed każdym posiłkiem i podczas jego przygotowywania, a także po kontakcie surowym mięsem. Do obróbki mięsa używaj osobnej deski, najlepiej szklanej, którą można parzyć wrzątkiem i myć w zmywarce. Zrezygnuj ze spożywania mięsa surowego (tatar, carpaccio) i półsurowego (krwiste steki, befsztyki), a także marynowanego, grillowanego i wędzonego.

Nie krój innych produktów nożem, którym przed chwilą porcjowałaś surowe mięso. Jedz mięso gotowane lub pieczone. Pasożyta zabija już kilkuminutowe gotowanie. Przed przygotowywaniem posiłków trzymaj mięso w zamrażalniku, gdyż niska temperatura niszczy cysty pierwotniaka. Pij przegotowaną wodę i przegotowane mleko. Nie jedz niemytych warzyw i owoców, a także takich, co do których nie masz pewności, czy zostały umyte.

Jeśli masz w domu kota, czynności związane z opróżnianiem kuwety pozostaw innym domownikom. Gdy musisz to robić sama - nakładaj ochronne rękawiczki, a samą kuwetę wyparzaj wrzątkiem. Zamiast surowego mięsa dawaj kotu gotowane, pokarm z puszki i suchą karmę. Do prac w ogródku zawsze zakładaj gumowe rękawiczki, a po zabawie z dzieckiem w piaskownicy dokładnie myj ręce.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także