ycipk-4a5pu3

"Niebieska dziewczyna", czyli Sahar Khodayari, nie żyje. Dokonała samospalenia

Sahar Khodayari, nazywana "niebieską dziewczyną" zmarła w szpitalu po dokonaniu aktu samospalenia. Chciała wywalczyć tym prawa kobiet do uczestnictwa w imprezach sportowych w Iranie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sahar Khodayari dokonała samospalenia przed stadionem piłkarskim
Sahar Khodayari dokonała samospalenia przed stadionem piłkarskim (Getty Images)
ycipk-4a5pu3

Niebieska dziewczyna - kim była?

Przydomek Sahar Khodayari związany jest z drużyną, której kibicowała. Chodzi o Esteghlal Teheran. Barwą klubu jest niebieski, stąd właśnie określenie Sahar. Ulubiona drużyna aktywistki aż 8 razy zdobywała mistrzostwo Iranu i 2 razy zwyciężyła w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

Niebieska dziewczyna - wtargnięcie na stadion

29-letnia Sahar Khodayari, jako wierna fanka Esteghlalu, chciała uczestniczyć w meczu i kibicować ukochanej drużynie na stadionie. Niestety w Iranie od 1981 roku, na podstawie nieoficjalnego przepisu prawa, kobiety nie są wpuszczane na stadiony, gdzie mecze oglądają mężczyźni. Ten zakaz przyjął się w ogólnej świadomości społeczności Iranu i jest respektowany podczas różnego rodzaju rozgrywek.

ycipk-4a5pu3

Khodayari postanowiła obejść prawo i udała się na mecz w przebraniu mężczyzny. Szybko została jednak zdemaskowana i aresztowana. W celi spędziła 3 dni, po czym wyszła za kaucją. Za swój czyn miała zostać postawiona przed sądem. Groziła jej kara od 6 do 24 miesięcy więzienia. Do procesu jednak nie doszło.

Niebieska dziewczyna - samospalenie

Pod koniec sierpnia (oficjalna data samospalenia nie została podana do informacji publicznej) Sahar wróciła pod budynek sądu, w którym miała odpowiedzieć za wtargnięcie na stadion. Oblała się łatwopalną cieczą i podpaliła. Mimo szybkiej reakcji ratowników medycznych i przewiezienia "niebieskiej dziewczyny" do szpitala, w poniedziałek, 9 września, Sahar zmarła. Poparzeniu uległo ponad 90 proc. jej ciała.

ycipk-4a5pu3

Niebieska dziewczyna - reakcja władz

Głos w sprawie zabrał Masoud Shojaei, kapitan reprezentacji Iranu w piłce nożnej mężczyzn. Zwrócił uwagę na to, że zakaz jest zakorzeniony w zacofanym myśleniu, którego przyszłe pokolenia nie zrozumieją.

"Nasze barwy to żółty i czerwony, ale dziś jesteśmy niebiescy. Piłka ma łączyć, a nie dzielić. Nadszedł czas, by kobiety i mężczyźni w Iranie mogli oglądać mecze na stadionie razem" - napisała na Twitterze AS Roma.

ycipk-4a5pu3

"Jesteśmy wstrząśnięci i zasmuceni tragedią i śmiercią Sahar. Futbol jest sportem dla wszystkich - kobiet i mężczyzn. Wszyscy powinni mieć możliwość oglądania tej dyscypliny z trybun" - dodali w social mediach przedstawiciele FC Barcelony.

O prawa kobiet do oglądania rozgrywek sportowych w przestrzeni publicznej upomniał się również zarząd FIFA, który wystosował w tej sprawie oświadczenie. "Jesteśmy świadomi tej tragedii i głęboko jej żałujemy. FIFA składa kondolencje na ręce rodziny i przyjaciół Sahar, jak również ponawia wezwanie do irańskich władz i zapewnienie wolności i bezpieczeństwa wszystkim kobietom zaangażowanym w walkę o zniesienie zakazu stadionowego dla kobiet" - przekazali.

To właśnie federacja FIFA odpowiada za przestrzeganie prawa na stadionach piłkarskich. Po śmierci Sahar wyznaczyli dzień 31 sierpnia 2019 roku jako ten, w którym zakaz wejścia kobiet na rozgrywki ma zostać zniesiony. Niestety irański rząd do dziś nie podjął żadnych działań, ani nie odniósł się do śmierci Sahar.

ycipk-4a5pu3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Samospalenie w Warszawie

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4a5pu3