Trwa ładowanie...
sklep
ZS
30-03-2023 21:06

Niedozwolona praktyka w sklepach. Ludzie tracą na tym krocie

Jeśli kiedykolwiek przy kasie dowiemy się, że cena produktu jest wyższa, niż wskazywała na to cena na półce, musimy pamiętać o jednej rzeczy. Oto co należy zrobić w takiej sytuacji.

Ceny przy kasie i na półkach się różnią? O tym musisz wiedziećCeny przy kasie i na półkach się różnią? O tym musisz wiedziećŹródło: Adobe Stock
d3q5a9j
d3q5a9j

To zdarza się nagminnie. Po dotarciu do kasy wybrany przez nas produkt okazuje się droższy, niż wskazywała na to cena na półce. Nie jest to sytuacja bez wyjścia - każdy świadomy klient powinien o tym wiedzieć.

Różne ceny na półce i przy kasie? Oto co mówi prawo konsumenta

Niewiele osób ma świadomość, że w tej sytuacji można się zgłosić do odpowiedniego organu. Jeśli bowiem cena produktu jest wyższa, niż informowały nas naklejki na półkach, mamy prawo do zwrócenia uwagi, że wprowadzono nas w błąd.

d3q5a9j

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 30.11 | Inflacja nie odpuści. "Przed nami jeszcze miesiące wzrostu cen"

Bez względu na to, jak bardzo różni się cena na paragonie od tej, która widniała na witrynie sklepowej, możemy dochodzić swoich praw. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że w takim przypadku mamy prawo zakupić produkt w niższej cenie. Jeżeli zatem na paragonie wychodzi więcej, zgodnie z obowiązującymi zasadami, możemy domagać się zwrotu kwoty, którą nadpłaciliśmy.

Co jeśli kierownik sklepu odrzuci naszą prośbę? Wówczas możemy się zwrócić do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej i złożyć wniosek o pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego.

Sklep podaje cenę w ten sposób? Łamie prawo

Warto też dodać, że praktyki sklepowe polegające na niepodawaniu kwoty z uwzględnieniem podatków również jest niedozwolone. Klient musi mieć od razu przedstawioną kwotę brutto za każdy produkt znajdujący się na sklepowej półce.

d3q5a9j

Co w przypadku zakończenia promocji? Wówczas pracownicy sklepu mają obowiązek zaktualizować ceny, by nie wprowadzać konsumentów w błąd. W przeciwnym razie, gdy o końcu promocji i wyższej cenie za konkretny produkt dowiemy się przy kasie, po raz kolejny łamane jest prawo.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3q5a9j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q5a9j