FitnessNiepokojące sygnały

Niepokojące sygnały

Niepokojące sygnały
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

10.03.2010 15:16, aktual.: 22.06.2010 14:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Problemy intymne mogą wystąpić u każdej kobiety – na jakie sygnały trzeba zwrócić specjalną uwagę? Które kobiece dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem?

Problemy intymne mogą wystąpić u każdej kobiety – na jakie sygnały trzeba zwrócić specjalną uwagę? Które kobiece dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem?

Swędzenie lub pieczenie

Może być skutkiem noszenia krępującej lub niedopasowanej bielizny lub otarć powstałych w czasie stosunku płciowego. Drażniąco na okolice intymne może też działać środek, którego używamy do mycia, jeżeli nie jest przeznaczony specjalnie do miejsc intymnych, zwłaszcza jeżeli mamy wrażliwą skórę.

Ulgę może przynieść zmiana ubrań na mniej krepujące i zastąpienie materiałów syntetycznych naturalnymi, a także odpowiednie dobranie kosmetyków do potrzeb naszej skóry.

Jeżeli mimo to swędzenie lub pieczenie nie ustępuje, może być to symptom infekcji lub stanu zapalnego – zwłaszcza gdy pojawiają się wykwity na wargach sromowych oraz wewnętrznej powierzchni ud, na powierzchni skóry pachwin oraz szpary międzypośladkowej. W tym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa.

* Podejrzane upławy*

Naturalna wydzielina z dróg rodnych zdrowej kobiety jest przejrzysta lub lekko biała, ma lekko kwaśny zapach lub w ogóle nie pachnie. Niepokojące jest pojawienie się upławów bardzo obfitych, pienistych, serowatych. Mogą mieć zmienioną barwę: przeważnie żółtą lub zielonkawą, ale także szarawą czy podbarwioną krwią. Ich zapach może być przykry, a do tego dołączyć może pieczenie, częstomocz, a nawet bolesne oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu.

Te symptomy mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej (nieraz połączonej z zarażeniem dróg moczowych) oraz o grzybicy pochwy. Konieczne jest udanie się do lekarza.

Przykry zapach

Specyficzny, rybi zapach, który wzmaga się po stosunku płciowym, może świadczyć o zaburzeniu ekosystemu i pH pochwy. Najczęściej występuje na skutek naruszenia naturalnego, kwaśnego odczynu pochwy poprzez niewłaściwą pielęgnację i higienę.

Pozbawienie naturalnej flory bakteryjnej organizmu przez nadmierne jej wypłukiwanie lub zbyt duże dawki środków chemicznych zawartych w kosmetykach, mogą spowodować przykre skutki Dlatego umiar i odpowiedni dobór środków i kosmetyków do higieny intymnej jest niezwykle ważny. Problemy z trzymaniem moczu

Powtarzające się popuszczanie moczu, występujące nawet w następstwie niewielkiego wysiłku czy skurczu mięśni lub zupełnie bez powodu, wymaga uwagi. Przypadłość ta nazywana jest nietrzymaniem moczu i dotyczy najczęściej kobiet, które mają za sobą ciężki poród oraz kobiet w trakcie lub po menopauzie.

Niekiedy wystarczą drobne ćwiczenia, najlepiej zasugerowane przez ginekologa, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie dna miednicy. Czasami jednakże konieczne jest zastosowanie leków zmniejszających ilość moczu i mających działanie rozkurczające na pęcherz. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Opóźnienie okresu

Spóźnianie się okresu może oczywiście świadczyć o zajściu w ciążę, ale nie jest to jedyny możliwy powód. Gdy okres sporadycznie spóźnia się o kilka lub kilkanaście dni, najczęściej jest to skutkiem stresu i przemęczenia, może jednak też świadczyć o reakcji organizmu na zmianę klimatu w przypadku podróży albo o infekcji.

Takie drobne zachwianie cyklu może też następować na skutek przyjmowania niektórych leków, czy stosowania niewłaściwej diety.

Jednak gdy okres spóźnia się o kilka tygodni lub więcej i sytuacja taka zdarza się często, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to efektem poważniejszych zaburzeń hormonalnych.

Bóle

Bóle występujące w okolicy podbrzusza w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki, a także w połowie cyklu są naturalne. Dokuczliwy ból, powodujący uczucie rozdzierania, pojawiający się okolicy biodra, pachwiny lub promieniujący do odbytnicy, może być skutkiem stanu zapalnego. W takim przypadku należy skontaktować się z ginekologiem.

Kontakt z lekarzem jest niezbędny także wtedy, gdy ból ma charakter nagły, intensywny, skurczowy, towarzyszy mu gorączka lub stan podgorączkowy i znaczne pogorszenie samopoczucia, a także podrażnienie otrzewnej przejawiające się odruchami wymiotnymi.

Bóle w czasie stosunku płciowego mogą sygnalizować gruczolistość w obrębie jajników i zagłębienia odbytniczo - macicznego. Bóle podczas oddawania stolca mogą być objawem gruczolistości w ścianie jelita grubego lub w polu przegrody odbytniczo - pochwowej. Podczas zaawansowanego stadium choroby tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą. Również w tym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa.

zdrowiebólupławy