Blisko ludziNiewidome baleriny

Niewidome baleriny

Niewidome baleriny

W Sao Paulo działa niezwykła szkoła baletowa - Associacao Fernanda Bianchini skupia uczennice, które nie tylko za wszelką cenę pragną nauczyć się tańczyć... łączy je również fakt, że są niewidome.

W Sao Paulo działa niezwykła szkoła baletowa - Associacao Fernanda Bianchini skupia uczennice, które nie tylko za wszelką cenę pragną nauczyć się tańczyć... łączy je również fakt, że są niewidome.

To pierwsza tego typu placówka na świecie. Stowarzyszenie działa od kilkunastu lat i, jak wyjaśnia jego założycielka, Fernanda Bianchini, teraz radzi sobie bez porównania lepiej niż na początku. Co ciekawe, problem nigdy nie tkwił w uczennicach, dziewczynkach i nastolatkach, które pomimo niepełnosprawności postanowiły nauczyć się podstaw baletu, ale w otoczeniu, które nie rozumiało dążeń Bianchini i pragnień młodych tancerek.

Gyza Pereira jest jedną z primabalerin, które należą do grupy tanecznej stworzonej przez Fernandę. Dziewczęta ciężko trenują, ale ich starania przynoszą efekty - tancerki dają przedstawienia, występują, biorą udział w konkursach.

Brazylijska grupa taneczna integrująca tancerzy niewidomych oraz widzących jest jedyną na świecie. Gryza trenuje, między innymi, z Evertonem Josafhatem, stosując niecodzienny system. To założycielka grupy opracowała niekonwencjonalną metodę nauczania osób niewidzących lub niedowidzących - na czym ona polega?

AKw

1 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Niewidome tancerki wsłuchują się w muzykę, starają się ją "poczuć", jednak wiele z nich nigdy nie widziało poruszającej się baleriny, dlatego dziewczęta nie mogą wyobrazić sobie jej ruchów. Fernanda znalazła na to sposób - adeptki szkoły uczy dotykiem. Fizjoterapeutka i tancerka doskonale rozumie osoby niewidome, choć na początku, jak wszyscy, z zaskoczeniem odkrywała, że to, co dla niej było zupełnie naturalnie, jest czymś niewyobrażalnym dla dziewcząt.

2 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Bianchini tłumaczyła tancerkom, co to znaczy poruszać się lekko, z gracją, porównywała taniec do lotu ptaka. Jednak słowo nie działało - jego moc była niczym wobec ograniczeń związanych z niepełnosprawnością. W końcu udało jej się wypracować swoisty sposób nauczania - tancerkom wręczyła liście palmy. Ich ruch pomógł dziewczętom, które podczas tańca czuły delikatne falowanie liści.

3 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Thalita Matos Szabo jest jedną z uczennic brazylijskiej szkoły. Ma 15 lat. Założycielka organizacji, która powstała w 1995 roku, nadal na co dzień się w niej udziela, nie rezygnując z osobistego prowadzenia treningów.

4 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Inna metodą opracowaną przez Bianchini jest nauczanie poprzez dotyk. Fernanda uczy dziewczęta, układając ich ciała w należyty sposób, później one dłońmi starają się "zobaczyć" właściwą postawę, ułożenie rąk czy stóp nauczycielki. Ta swoista wymiana trwa do momentu, gdy dziewczęta zrozumieją na czym polega dana figura i będą umiały ją wykonać, polegając jedynie na ustnych wskazówkach.

5 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Dzięki tej metodzie, niewidomi uczą się tańca baletowego z wdziękiem, a później tańczą, jak wszyscy inni tancerze - piękne. Jak twierdzi, Fernanda, nauka rozpoczyna się w dotyku. Wiele zależy od nauczycieli, którzy muszą podchodzić do uczennic ze zrozumieniem, zawsze służyć poradą i aż do znudzenia powtarzać wszystkie ruchy.

6 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Cesar Augusto de Albuquerque jest jednym z takich niezwykłych wykładowców. Tutaj ćwiczy z Veronicą Batista, baleriną.

7 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Stowarzyszenie najbardziej znane jest z osiągnięć baletowych, ale szkoła prowadzona przez Fernandę poza bezpłatnymi ćwiczeniami dla niewidomych osób w każdym wieku z baletu klasycznego, oferuje także mnóstwo innych zajęć. Między innymi z tańca towarzyskiego, dla nowożeńców, balet dla dorosłych itp. Taniec ma ogromne znaczenie w przypadku osób niepełnosprawnych - gwarantuje poprawę postawy, równowagi, lepsze "czucie" przestrzeni, a także coś bezcennego - poprawę poczucia własnej wartości, przełamanie barier i uprzedzeń.

8 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Lekcje baletu nie należą do prostych - ani dla ludzi pełno-, ani dla niepełnosprawnych. Dla tych ostatnich balet jest sztuką, którą bardzo trudno poznać - poza podstawowymi krokami, tancerze muszą odnaleźć się w przestrzeni tanecznej, zgrać z innymi tańczącymi, choć nie mogą śledzić ich ruchów... Osobę niewidomą należy nauczyć odpowiednich ruchów, ale również postawy i sprawić, by zamiast spoglądać w podłogę, patrzyła przed siebie.

9 / 9

Niewidome baleriny

Obraz
© AFP

Szkoła Fernandy utrzymuje się z datków, wszystkie zajęcia przez nią oferowane są darmowe, a uczniowie biorą również, między innymi, lekcje aktorstwa.

W placówce uczy się około sto osób.

AKw

balettaniecniewidomy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)