Niewidzialny most. Niezwykła atrakcja Holandii

Powstał jako element fortyfikacji obronnej, dziś przyciąga rzesze turystów. Niewidzialny most Moses Bridge pozwala przekroczyć rzekę i nie zamoczyć nawet stopy, przez co przywodzi na myśl biblijne skojarzenia o rozstępujących się na polecenie Mojżesza wodach. Poznaj jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Niderlandów.

Holenderski most przyciąga rzesze turystów
Holenderski most przyciąga rzesze turystów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Fred Bervoets
Sylwia Król

Położony w południowo-zachodniej części Holandii, niedaleko miasteczka Halsteren, pochodzący z XVII wieku, Fort de Roovere powstał, jako element tak zwanej The West Brabant Water Line (Holenderskiej Linii Wodnej), będącej częścią skomplikowanego systemu obronnego.

W bogatej historii Holandii znajdziemy wiele przypadków wykorzystania linii wodnych, jako skutecznego systemu obronnego. Będący niegdyś prawdziwą chlubą, fort z czasem popadł w zapomnienie i ruinę. Renowacja rozpoczęła się dopiero w 2010 roku.

Holandia - niewidzialny most

Jednym z elementów prac prowadzonych w ramach odbudowy i konserwacji fortu było zaprojektowanie unikalnego, niewidocznego mostu. - Dość oczywistym jest, że nie należy budować mostów na rzece, szczególnie w miejscu, z którego może nadejść wróg, dlatego też idealnym rozwiązaniem okazał się być niewidzialny most – możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Niewidzialny most robi wrażenie
Niewidzialny most robi wrażenie© Adobe Stock | Fred Bervoets

Zaprojektowany przez grupę architektów RO&AD most jest całkowicie bezpieczny. Został wykonany z drewna, uszczelnionego dodatkowo membraną EPDM, która służy między innymi do zabezpieczenia dachów przed wodą. Dodatkowo, poziom wody jest na bieżąco kontrolowany przez system zapór. Wyglądem most przypomina rów, który leży wewnątrz fosy, tak aby jak najmniej rzucać się w oczy i idealnie wkomponować się w otaczający krajobraz.

Niewidzialny most - atrakcja turystyczna

Zaprojektowany jako element fortyfikacji obronnej, dziś most jest prawdziwą gratką dla odwiedzających Fort de Roovere i służy przed wszystkim celom rekreacyjnym. W okolicach dawnej fosy można dziś spotkać rzesze spacerowiczów. Miejsce jest także często wykorzystywane przez rowerzystów do przekraczania rzeki. Most nie jest widoczny z daleka, dopiero, z bliskiej odległości pojawia się wrażenie rozstępującej się wody. Idąc mostem można dosłownie poczuć się jak Mojżesz, kroczący po wodzie.

Południe Holandii pod wodą. Dramatyczna walka mieszkańców ze skutkami powodzi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)