Blisko ludziNowa pigułka antykoncepcyjna na rynku

Nowa pigułka antykoncepcyjna na rynku

Nowa pigułka antykoncepcyjna na rynku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.08.2010 09:51, aktual.: 19.08.2010 10:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Federalna Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) ostatecznie wydała w piątek zgodę na wprowadzenie na rynek amerykański nowej, produkowanej we Francji, pigułki antykoncepcyjnej, która chroni kobietę przed zajściem w ciążę do pięciu dni po zbliżeniu.

Federalna Administracja ds. Żywności i Leków (FDA) ostatecznie wydała w piątek zgodę na wprowadzenie na rynek amerykański nowej, produkowanej we Francji, pigułki antykoncepcyjnej, która chroni kobietę przed zajściem w ciążę do pięciu dni po zbliżeniu. FDA pod serii testów, stwierdziła, że pigułka pod nazwą ella, produkowana przez francuską firmę farmaceutyczną HRA Pharma, "jest bezpieczna i skuteczna".

Ella będzie sprzedawana wyłącznie na receptę. Rozprowadzaniem nowej pigułki w USA zajmie się firma Watson Pharmaceuticals, która zapowiada wprowadzenie jej do sprzedaży już w czwartym kwartale br.

Dotychczas amerykańskie apteki oferowały pigułkę pod nazwą Plan B, skuteczną do 3 dni po współżyciu. Jest ona produkowana przez izraelską firmę Teva Pharmaceuticals i sprzedawana bez recepty kobietom, które ukończyły 17 lat.

Przeprowadzone badania na grupie wyrywkowo wytypowanych 1700 kobiet wykazały, że ella, poza dłuższym okresem ochrony, jest bardziej skuteczna niż Plan B. Kobiety, które brały ellę miały 1,8 proc. prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, podczas gdy te, które zażywały Plan B - 2,6 proc.

Plan B wprowadzono do sprzedaży bez recepty po wieloletnich sporach z poprzednią republikańską administracją George'a W. Busha, która była niechętna farmaceutycznym środkom planowania rodziny. W końcu zgodziła się na postulaty środowiska lekarskiego, jednak farmaceuta jest zobowiązany przy sprzedaży dokładnie sprawdzić wiek klientki. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (36)
Zobacz także