Okres wiosny to czas przebudzenia i wiosennych porządków, nie tylko w garderobie, ale także na skórze naszej twarzy. Pierwsze ciepłe dni to doskonały moment, żeby gruntownie zadbać o stan naszej cery.
Okres wiosny to czas przebudzenia i wiosennych porządków, nie tylko w garderobie, ale także na skórze naszej twarzy. Pierwsze ciepłe dni to doskonały moment, żeby gruntownie zadbać o stan naszej cery.
Zimowy, kryjący podkład ukryje wszelkie niedoskonałości. Gdy wraz z cieplejszymi dniami zmieniamy makijaż na lżejszy, czy całkowicie rezygnujemy z fluidu bezlitośnie obnażamy stan naszej cery. Porad w dziedzinie pielęgnacji skóry udzieliła Katarzyna Walkowiak, licencjonowany kosmetolog jednego z gdańskich gabinetów.
Nowa skóra na wiosnę
Najważniejsze w pielęgnacji jest odpowiednie zdiagnozowanie cery i jej problemów. Wykonanie zabiegu poprzedza konsultacja, która umożliwia zdiagnozowanie problemów skóry danej klientki. Efektem rozmowy jest określenie priorytetów i kolejności działania.
Jeśli jest taka potrzeba, pielęgnację warto zacząć od oczyszczania. Wyróżniamy dwa główne sposoby: powszechnie znane oczyszczanie manualne oraz peeling kawitacyjny.
Nowa skóra na wiosnę
Oczyszczanie manualne jest intensywnym zabiegiem, pozwala głęboko oczyścić cerę. Nie jest jednak zalecane zbyt często ponieważ uszkadza włókna elastylowe. Częstotliwość jest zależna od rodzaju skóry i to ona wyznacza nam termin kolejnego zabiegu.
Po oczyszczaniu manualnym warto zrobić peeling kawitacyjny, gdyż podtrzymuje on efekty pierwszego zabiegu, w bezpieczny dla skóry sposób.
Nowa skóra na wiosnę
W niektórych wypadkach wystarczy sam zabieg kawitacyjny, nie daje on jednak tak szybko widocznych efektów oczyszczenia. Wato zrobić całą serię, na przykład cztery zabiegi w miesiącu (jeden na tydzień).
Po tak skończonej kuracji możemy spodziewać się widocznej poprawy stanu skóry. Oba zabiegi oczyszczające regulują prace gruczołów łojowych i działają antybakteryjnie, gdyż przeważnie łączone są z odpowiednio dobranymi ampułkami lub maskami.
Nowa skóra na wiosnę
Decydując się na oczyszczanie manualne przygotujmy się na koszt w granicach 100 - 150 zł. Cena może się wahać w zależności od gabinetu jaki odwiedzimy. Wraz z rosnącą ceną oczyszczania często zmienia się skład zabiegu, zawierający dodatkowo indywidualnie dobrany pakiet pielęgnacyjny. Koszt peelingu kawitacyjnego mieści się między w granicach 80 - 140 zł.
Nowa skóra na wiosnę
Innym sposobem odświeżenia cery jest zastosowanie kwasów, czyli zabieg chemicznego złuszczania naskórka. Najczęściej stosowane w gabinetach są kwasy owocowe AHA (kwas glikolowy, pirogronowy). Bardzo popularna jest eksfoliacja kwasem migdałowym. Można go stosować nawet co tydzień, niezależnie od pory roku. Podczas cyklu złuszczania należy używać kremów z filtrami, nie musimy jednak unikać słońca.
Niezależnie od oczyszczania skóry, możesz zastosować zabieg odżywczy, który ma na celu dostarczenie witamin, mikro i makroelementów oraz innych substancji aktywnych.
Nowa skóra na wiosnę
Dużą rolę gra nie tylko kosmetyk użyty w takim zabiegu, ale także samo przygotowanie skóry (zabiegi poprzedzające, takie jak na przykład złuszczanie). Istotny jest masaż, który rozgrzeje skórę, a dzięki temu zwiększy zdolność do absorpcji składników zawartych w kosmetykach. W każdym zabiegu pielęgnacyjnym można zastosować ultradźwięki, które powodują zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych. Składniki dostarczane są głębiej co sprawia, że efekty kuracji uzyskiwane są szybciej.
W składzie preparatów odżywczych szczególnie cenne są witaminy:
• E jako silny antyutleniacz i ochrona przed promieniowaniem UV,
• K - uszczelniająca naczynia krwionośne,
• C - wspomagająca syntezę kolagenu i chroniąca przed wpływem negatywnych czynników środowiska.
• A - która poprawia koloryt skóry, zapewnia właściwe nawilżenie i zmniejsza przebarwienia.
Nowa skóra na wiosnę
Warto znaleźć kosmetologa, który poza umiejętnością wykonania konkretnego zabiegu będzie potrafił zaproponować nam cały cykl pielęgnacji, biorąc pod uwagę wiele problemów skóry.
Z reguły ciężko jest spodziewać się spektakularnych efektów po jednej wizycie w gabinecie. Ważne jest, aby pielęgnację przeprowadzać konsekwentnie. Skórze potrzebna jest dawka uderzeniowa substancji, aby pobudzić ją do pracy.
Warto poprosić w gabinecie o przedstawienie dodatkowych zabiegów proponowanych w pielęgnacji całego ciała. Korzystając z porady, połączmy wybrany zabieg twarzy z jednoczesną pielęgnacją dłoni lub stóp, co pozwoli na efektowne wykorzystanie cennego dla nas czasu.
Tekst: Marzena Okoń
Konsultacja: Katarzyna Walkowiak, licencjonowany kosmetolog