Nowe imię w Polsce. Nadano je pierwszy raz

Nowe imię dla chłopca zrobi się popularne?
Nowe imię dla chłopca zrobi się popularne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Beata Majewska

24.10.2023 13:31, aktual.: 24.10.2023 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rodzice wpadają czasami na dziwne pomysły, gdy nadchodzi moment nadania imienia noworodkowi. Jednak czy da się jeszcze wymyślić całkiem nowe imię? Okazuje się, że tak. Pokazuje to przypadek z USC w Lubomierzu.

Zasady nadawania imion w Polsce są proste i dość swobodne. Przy wyborze rodzice mają wolną rękę, muszą tylko pamiętać o pewnych regułach, które trzeba uszanować. Wybrane imię nie może być w żaden sposób obraźliwe, ośmieszające lub nieprzyzwoite, musi jasno wskazywać na płeć dziecka i należy je podać w pełnej, oficjalnie obowiązujące formie (czyli Anna, nie Ania czy Andzia).

Mogą zdarzać się jednak sytuacje wyjątkowe, dlatego w każdym przypadku ostateczna decyzja należy do pracownika urzędu stanu cywilnego. Jeśli urzędnik ma wątpliwości, zwraca się o opinię do Rady Języka Polskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można wymyślić sobie imię? To jest zupełnie nowe

Przed takim dylematem stanął kierownik USC w Lubomierzu. Zgłosili się do niego rodzice, którzy chcieli nazwać swojego syna Rodmir. Takie imię nie pojawiło się dotąd w rejestrach, co oznacza, że do tej pory nie zostało nadane w naszym kraju.

W związku z tym kierownik zwrócił się do Rady Języka Polskiego, aby wydała oficjalną opinię na temat tego oryginalnego imienia. Decyzja wypadła na korzyść rodziców, ponieważ imię – chociaż niecodzienne – jest zgodne z zasadami języka polskiego oraz wzorcem immienniczym, który obowiązuje w naszym kraju. Jak w swojej opinii zaznaczył prof. Mariusz Rutkowski:

"W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego. Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni "-mir" ‘pokój’".

Oryginalne imię uzyskało duży rozgłos. Czy stanie się popularne?

Imię Rodmir brzmi pięknie i szlachetnie, dzięki czemu uzyskało już całkiem spory rozgłos. Czy znajdą się naśladowcy, którzy zechcą pożyczyć je dla własnych dzieci? Czas pokaże.

Nie ulega wątpliwości, że mody na ciekawe imiona przychodzą i odchodzą. Przez pewien czas popularne były imiona brzmiące zagranicznie, później powrócił trend na klasyczne, dobrze znane polskie imiona, po czym w piaskownicach zaroiło się od Antków i Franków. Być może słowiańsko brzmiący Rodomir zapoczątkuje zupełnie nową modę. Jak na razie cieszy się sławą jednego chłopca w Polsce obdarzonego tym imieniem. Gratulujemy i życzymy szczęścia.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także