Nowe imię w Polsce. Nadano je pierwszy raz

Nowe imię w Polsce. Nadano je pierwszy raz

Nowe imię dla chłopca zrobi się popularne?
Nowe imię dla chłopca zrobi się popularne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Beata Majewska
24.10.2023 13:31, aktualizacja: 24.10.2023 13:43

Rodzice wpadają czasami na dziwne pomysły, gdy nadchodzi moment nadania imienia noworodkowi. Jednak czy da się jeszcze wymyślić całkiem nowe imię? Okazuje się, że tak. Pokazuje to przypadek z USC w Lubomierzu.

Zasady nadawania imion w Polsce są proste i dość swobodne. Przy wyborze rodzice mają wolną rękę, muszą tylko pamiętać o pewnych regułach, które trzeba uszanować. Wybrane imię nie może być w żaden sposób obraźliwe, ośmieszające lub nieprzyzwoite, musi jasno wskazywać na płeć dziecka i należy je podać w pełnej, oficjalnie obowiązujące formie (czyli Anna, nie Ania czy Andzia).

Mogą zdarzać się jednak sytuacje wyjątkowe, dlatego w każdym przypadku ostateczna decyzja należy do pracownika urzędu stanu cywilnego. Jeśli urzędnik ma wątpliwości, zwraca się o opinię do Rady Języka Polskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można wymyślić sobie imię? To jest zupełnie nowe

Przed takim dylematem stanął kierownik USC w Lubomierzu. Zgłosili się do niego rodzice, którzy chcieli nazwać swojego syna Rodmir. Takie imię nie pojawiło się dotąd w rejestrach, co oznacza, że do tej pory nie zostało nadane w naszym kraju.

W związku z tym kierownik zwrócił się do Rady Języka Polskiego, aby wydała oficjalną opinię na temat tego oryginalnego imienia. Decyzja wypadła na korzyść rodziców, ponieważ imię – chociaż niecodzienne – jest zgodne z zasadami języka polskiego oraz wzorcem immienniczym, który obowiązuje w naszym kraju. Jak w swojej opinii zaznaczył prof. Mariusz Rutkowski:

"W odpowiedzi na prośbę o opinię na temat imienia Rodmir Rada Języka Polskiego informuje, że proponowana forma, mimo że nie jest notowana jako rzeczywiste imię w bazach ani rejestrach imion, jest w pełni akceptowalna w funkcji imienia męskiego. Pod względem formy nawiązuje on do najstarszej warstwy polskiego imiennictwa, czyli dwuczłonowych imion tzw. życzeniowych, z wykorzystaniem jednego z najbardziej produktywnych w tej grupie rdzeni "-mir" ‘pokój’".

Oryginalne imię uzyskało duży rozgłos. Czy stanie się popularne?

Imię Rodmir brzmi pięknie i szlachetnie, dzięki czemu uzyskało już całkiem spory rozgłos. Czy znajdą się naśladowcy, którzy zechcą pożyczyć je dla własnych dzieci? Czas pokaże.

Nie ulega wątpliwości, że mody na ciekawe imiona przychodzą i odchodzą. Przez pewien czas popularne były imiona brzmiące zagranicznie, później powrócił trend na klasyczne, dobrze znane polskie imiona, po czym w piaskownicach zaroiło się od Antków i Franków. Być może słowiańsko brzmiący Rodomir zapoczątkuje zupełnie nową modę. Jak na razie cieszy się sławą jednego chłopca w Polsce obdarzonego tym imieniem. Gratulujemy i życzymy szczęścia.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także