Nowy sposób złodziei. Okradają całe osiedla

Nikogo już nie dziwi widok drona w przestrzeni publicznej. Jeśli jednak zauważysz, że lata on wokół twojego domu, niebezpiecznie zbliżając się do okien czy drzwi, miej się na baczności. To nowa taktyka złodziei.

Złodzieje coraz częściej wykorzystują drony
Złodzieje coraz częściej wykorzystują drony
Źródło zdjęć: © Getty Images | ljubaphoto

Drony to bezzałogowe obiekty latające sterowane przez człowieka. Za pomocą drona można nagrać film czy też zrobić zdjęcie. To urządzenia wykorzystywane zarówno przez hobbystów, jak i przez fotografów, a nawet przez służby porządkowe. Ich obecność w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi. Jednak kiedy znajdują się na prywatnych posesjach, należy mieć się na baczności.

Dron często pojawia się nad twoim domem? Miej się na baczności

W 2022 roku, za pośrednictwem facebookowej grupy, mieszkańcy krakowskiego osiedla Avia poinformowali, że nad ich domami często pojawiają się drony, które dosłownie "zaglądają" im w okna. Jak się okazało, sterowane były przez złodziei, którzy sprawdzali, jakie przedmioty znajdują się w mieszkaniach, a także kiedy właściciele wychodzą do pracy. Znacznie ułatwiało im to rabunek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dwa lata wcześniej zgierska policja ostrzegała przed oszustwem "na drona". Oszuści "zrzucali" drony na posesję, a następnie pukali do drzwi, prosząc o pomoc w odnalezieniu sprzętu. W momencie, w którym właściciel opuszczał dom, chcąc pomóc człowiekowi, drugi złodziej niepostrzeżenie wkradał się do środka, wynosząc cenne rzeczy. Jeśli masz wrażenie, że twoja posesja jest obserwowana przez drona, możesz zgłosić się na policję, powołując się na jeden z artykułów z kodeksu cywilnego czy kodeksu wykroczeń.

Czujesz się obserwowana przez drona? Zgłoś się na policję

Jeśli dron lata nad posesją wyjątkowo często, a sprzęt niebezpiecznie zbliża się do okien, możesz zgłosić ten fakt na policję, powołując się na aż trzy artykuły pochodzące z kodeksu cywilnego i kodeksu wykroczeń. Artykuł 51 kodeksu wykroczeń mówi o tym, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Z kolei artykuł 23 kodeksu cywilnego odnosi się do naruszania prywatności i dóbr osobistych, które można podpiąć pod natarczywą obecność drona. Artykuł mówi o tym, że "[...] wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach". Ponadto, jeżeli czujesz się w jakikolwiek sposób zagrożony, możesz powołać się na artykuł 190 A kodeksu karnego, który mówi o zakazie uporczywego nękania i naruszania prywatności.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)