Oburzenie po mszy. Ksiądz zjadł je na oczach wiernych

Opłatek
Opłatek
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anne-Sophie Heist

23.04.2023 14:50, aktual.: 23.04.2023 15:41

Po mszy w kielichu zostało sporo opłatków. Ksiądz zjadł je na oczach zgromadzonych na pogrzebie wiernych. "Może był głodny" - komentują internauci. Głos zabrał w tej sprawie ks. Piotr Jarosiewicz.

Jeden z parafian opisał następującą sytuację: "któregoś razu podczas mszy pogrzebowej zostało w kielichu sporo opłatków i ksiądz sam wszystko zjadł. Chyba z 20 zjadł. Czy postąpił słusznie?" - spytał.

Głos w tej sprawie zabrał ksiądz Piotr Jarosiewicz, znany na TikToku jako @ks.piotrjarosiewicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy ksiądz może "dojeść opłatki"?

Na początku ksiądz Jarosiewicz zwrócił uwagę, że zwrot "zostało sporo opłatka" jest niewłaściwy. Zaznaczył, że lepszym stwierdzeniem jest "zostało sporo Pana Jezusa".

Następnie przeszedł do oceny sytuacji, która miała miejsce w jednym z kościołów. Okazuje się, że to powszechne zjawisko.

"W momencie, gdy nie mamy tabernakulum, czyli miejsca, w którym możemy przetrzymać Najświętszy Sakrament, to coś z tym Najświętszym Sakramentem mamy za zadanie zrobić".

Dodał, że obowiązkiem kapłana, który nie ma w tym momencie gdzie schować Najświętszego Sakramentu i przetrzymać, jest jego spożycie.

- Ksiądz wszystko spożył, żeby nic nie zostało, a później wypuryfikował - wytłumaczył. Puryfikacja to czynność w liturgii polegająca na obmyciu kielicha, pateny i palców, czasem także puszki z cząstek Ciała Pańskiego oraz pozostałości po Krwi Pańskiej.

Przyznała mu rację jedna z obserwatorek: "Na pielgrzymkach często tak jest, że kilku kapłanów musi spożyć komunikanty (małe hostie - przyp. red.), ponieważ pozostały". "Dokładnie w miejscu, gdzie nie ma tabernakulum, tak należy zrobić" - odpowiedział ksiądz.

Ksiądz robi furorę w sieci

Konto księdza Piotra Jarosiewicza na TikToku obserwuje aż 273 tys. użytkowników, a jego filmiki mają ponad osiem milionów polubień. W swoich nagraniach nie tylko rozwiewa wątpliwości dotyczące wiary i zasad Kościoła, ale również dzieli się przypowieściami, bajkami z morałem, postanowieniami. Relacjonuje też... imprezy bez alkoholu, w których bierze udział wraz z młodzieżą.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (353)
Zobacz także