Ochrońmy naszych starszych bliskich. Oszuści metodą "na wnuka" znowu atakują
„Dzień dobry babciu. Miałem wypadek i pilnie potrzebuję pieniędzy. Muszę zapłacić, żeby nie wezwano policji. Mój kolega przyjedzie do ciebie za chwilę po pieniądze. Muszę kończyć! Kocham cię”.
Oszuści wykorzystujący metodę „na wnuczka” znowu się pojawili i stosują ohydne metody, aby okraść starszych ludzi. Koniecznie ostrzeżcie swoich najbliższych, którzy mogą przypłacić takie oszustwo utratą nie tylko pieniędzy, lecz także zdrowia, a nawet życia.
Oszuści grają na uczuciach i wrażliwości starszych ludzi, którzy dla swoich najbliższych są w stanie zrobić wszystko. Często przeprowadzają obserwacje, na podstawie których zdobywają informacje, kto ma wnuków, jak mają na imię, gdzie mogą aktualnie przebywać. I bez wyrzutów sumienia to wszystko wykorzystują.
Niestety, często jest tak, że starsi ludzie sami podają informacje. Po odebraniu słuchawki i usłyszeniu, że dzwoni wnuk, zwracają się po imieniu prawdziwego bliskiego i zadają mu pytania. Warto przestrzec bliskich, żeby zawsze zachowywali czujność i nie podawali oszustom wiadomości „na tacy”.
Warto także przeczulić ukochanych dziadków i rodziców, aby zawsze po usłyszeniu informacji, w której wnuk uległ wypadkowi/porwaniu/wpadł w długi, skontaktowali się z jego bliskimi. Oni na pewno będą w stanie pomóc i ocenią sytuację. Nigdy, przenigdy!, niech telefon do rodziny nie odbędzie się dopiero po oddaniu pieniędzy.
Oszuści zawsze mówią, że nie mogą sami odebrać pieniędzy i wyślą przyjaciela. Już sam ten fakt powinien zapalić czerwoną lampkę. Kolejną formą wyłudzenia pieniędzy jest przelew bankowy, bądź przekazanie biżuterii.
Niestety, wielu ludzi daje się nabrać na zmyślone historie oraz ohydne kłamstwa. Po przekazaniu pieniędzy i odkryciu prawdy, oszukane osoby mogą to mocno przeżyć. Wiele starszych osób dostało zawału, wpadło w depresję. Nie ma się co dziwić – w tak beznadziejny i paskudny sposób tracą nierzadko wszystkie oszczędności życia.
Warto poinformować ukochanych starszych bliskich o metodach, które stosują oszuści (zawsze po pieniądze przyjedzie przyjaciel!):
- „na wypadek” – wnuk uległ wypadkowi i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby nie wezwano policji
- „na porwanie” – wnuk został porwany i musi zostać wpłacony okup
- „na zwrot długów” – wnukowi grozi poważne niebezpieczeństwo i musi zapłacić, bo inaczej może tego nie przeżyć
- „na zakup okazyjnej nieruchomości” – trafiła się świetna okazja do kupna nieruchomości, taka okazja już się nie powtórzy
Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych ukochanych i przekażmy im wskazówki. Nie bagatelizujmy problemu. Oszuści nigdy nie przestaną okradać starszych ludzi, którzy są łatwym obiektem. Kilka wskazówek pomoże naszym bliskim w uniknięciu wielkich szkód materialnych i zdrowotnych.