Trwa ładowanie...

#OczekujeReakcji. Janina Ochojska: "Po stronie ofiar księży pedofilów powinni stać dziś wszyscy"

Film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" musi spowodować konkretne decyzje. W ramach specjalnej akcji WP #OczekujeReakcji zapytaliśmy Janinę Ochojską, jakiej reakcji ze strony władz państwowych i kościelnych oczekuje.

#OczekujeReakcji. Janina Ochojska: "Po stronie ofiar księży pedofilów powinni stać dziś wszyscy"Źródło: East News
d2lxp81
d2lxp81

"Tylko nie mów nikomu" obejrzało już ponad 15 milionów Polek i Polaków. W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska w rozmowie z WP Kobieta podzieliła się swoją opinią na temat władzy kościelnej.

– Jestem wstrząśnięta filmem panów Sekielskich. Śledząc dyskusję publiczną w ostatnich dniach, z przykrością stwierdzam, że zdecydowanie za mało mówi się o ofiarach poszczególnych księży pedofili oraz kryjących tych księży przełożonych, w tym również biskupów. Osoby te, zranione w sposób haniebny, potrzebują kompleksowego wsparcia psychologicznego, prawnego oraz niektórzy zapewne też finansowego - mówi nam Janina Ochojska.

– Oczekuję zarówno od Kościoła, jak i od państwa, że poza surowym i sprawiedliwym rozliczeniem sprawców oraz kryjących ich biskupów, próbą systemowego rozwiązania problemu, a także szczerymi przeprosinami zrobi wszystko, aby stanąć po stronie ofiar. Po stronie ofiar księży pedofilów powinni stać dziś wszyscy duchowni i politycy, wszyscy katolicy i Polacy - dodaje działaczka społeczna.

– Uważam też, że to dobrze, iż z ust niektórych hierarchów padło słowo "przepraszam". Jednakże słowo to bez zdecydowanych czynów jest niewiarygodne. Jako członek Kościoła apeluję więc o powołanie specjalnej komisji złożonej również z osób niezwiązanych z Kościołem, której Episkopat udostępni wszystkie archiwa. Tylko w ten sposób poznamy całą prawdę. Oczekuję również, że Kościół rozpocznie w pełni otwartą współpracę z organami ścigania. A przede wszystkim, że bezwarunkowo stanie całkowicie po stronie ofiar - kwituje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2lxp81
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxp81