UrodaOd brunetki do blondynki. Zobacz, dlaczego twoje włosy jaśnieją

Od brunetki do blondynki. Zobacz, dlaczego twoje włosy jaśnieją

Od brunetki do blondynki. Zobacz, dlaczego twoje włosy jaśnieją
Źródło zdjęć: © iStock.com
Magdalena Drozdek

Wiadomo nie od dziś, że włosy jaśnieją pod wpływem działania promieni słonecznych. Ale czasem jest tak, że włosy zaczynają żyć swoim własnym, niekontrolowanym życiem i same zmieniają kolor. Głupota? Nic z tego. Specjaliści mają nawet na to gotową odpowiedź.

1 / 4

Moje włosy zmieniły kolor…

Obraz
© iStock.com

W sieci nie brakuje dziś takich opisów: "Moje włosy same zmieniły kolor. Nie wystawiałam się na słońce. Zwyczajnie przez jakiś czas były coraz jaśniejsze i jaśniejsze. W końcu z brunetki stałam się blondynką". Problem dotyka też panów. Na jednym z portali czytamy z kolei: "Włosy i brodę miałem zawsze czarne. Jakieś dwa lata temu broda zaczęła zmieniać kolor na blond. Dwa miesiące temu zmienił się także kolor moich włosów na głowie. Jak to się dzieje?".

2 / 4

Odpowiedź jest prosta

Obraz
© Shutterstock.com

Kluczową rolę odgrywają tu nasze geny i melanocyty. Jak wyjaśnia dla "Allure" Yael Halaas, chirurg plastyczny, naturalny kolor naszych włosów zależy od produkcji komórek barwnikowych, czyli melanocytów właśnie. – Wędrują do cebulek włosowych, tam się rozwijają i produkują pigment. Ten determinuje później naturalny kolor włosów. Mamy dwa rodzaje melaniny. Jeden powoduje, że nasze włosy są ciemne, drugi – daje jasne lub czerwone odcienie. Poziom melaniny różni się u każdej osoby, a wszystkie wahania tego poziomu mają wpływ na zmianę koloru włosów – opowiada chirurg.

3 / 4

Rzadko, ale się zdarza

Obraz
© Shutterstock.com

Według Larsa Skjotha, naukowca z firmy Harklinikken, która zajmuje się problemem wypadania włosów, takie historie zdarzają się bardzo rzadko. Ale zdarzają. – Zmiany koloru włosów łączą się ze zmianami, które zachodzą w całym naszym organizmie. Włosy stają się słabsze, organizm produkuje mniej melaniny, a co za tym idzie – mamy na głowie blond fryzurę, a nie brązową – mówi.

4 / 4

Nie pomagamy włosom

Obraz
© flickr.com | Porsche Brosseau,Johnson d,Betsy Jons,Faylyne,Wicker Paradise

Przyznaje, że włosy cierpią na wszystkich dodatkowych zabiegach, jakimi je traktujemy. Prostowanie, suszenie, farbowanie, używanie zbyt wielu odżywek i preparatów, a nawet chlor na basenie – wszystko ma wpływ na stan włosów. Druga sprawa to odżywianie. – Brak odpowiednich witamin w dostarczanych do organizmu posiłkach także ma wpływ na to, jak wyglądają nasze włosy. Złe odżywianie będzie powodowało, prędzej czy później, osłabienie włosów, zmianę pigmentu – dodaje Skjoth. Co ciekawe, na kolor mogą mieć też wpływ niektóre leki. Środki przeciwko malarii rozjaśniają włosy, a te podawane pacjentom cierpiących na epilepsję mogą powodować, że włosy stają się ciemniejsze. Brunetkę może zrobić z ciebie także podwyższony poziom estrogenów i progesteronów, które produkowane są podczas ciąży.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)