Od brunetki do blondynki. Zobacz, dlaczego twoje włosy jaśnieją
Wiadomo nie od dziś, że włosy jaśnieją pod wpływem działania promieni słonecznych. Ale czasem jest tak, że włosy zaczynają żyć swoim własnym, niekontrolowanym życiem i same zmieniają kolor. Głupota? Nic z tego. Specjaliści mają nawet na to gotową odpowiedź.
Moje włosy zmieniły kolor…
W sieci nie brakuje dziś takich opisów: "Moje włosy same zmieniły kolor. Nie wystawiałam się na słońce. Zwyczajnie przez jakiś czas były coraz jaśniejsze i jaśniejsze. W końcu z brunetki stałam się blondynką". Problem dotyka też panów. Na jednym z portali czytamy z kolei: "Włosy i brodę miałem zawsze czarne. Jakieś dwa lata temu broda zaczęła zmieniać kolor na blond. Dwa miesiące temu zmienił się także kolor moich włosów na głowie. Jak to się dzieje?".
Odpowiedź jest prosta
Kluczową rolę odgrywają tu nasze geny i melanocyty. Jak wyjaśnia dla "Allure" Yael Halaas, chirurg plastyczny, naturalny kolor naszych włosów zależy od produkcji komórek barwnikowych, czyli melanocytów właśnie. – Wędrują do cebulek włosowych, tam się rozwijają i produkują pigment. Ten determinuje później naturalny kolor włosów. Mamy dwa rodzaje melaniny. Jeden powoduje, że nasze włosy są ciemne, drugi – daje jasne lub czerwone odcienie. Poziom melaniny różni się u każdej osoby, a wszystkie wahania tego poziomu mają wpływ na zmianę koloru włosów – opowiada chirurg.
Rzadko, ale się zdarza
Według Larsa Skjotha, naukowca z firmy Harklinikken, która zajmuje się problemem wypadania włosów, takie historie zdarzają się bardzo rzadko. Ale zdarzają. – Zmiany koloru włosów łączą się ze zmianami, które zachodzą w całym naszym organizmie. Włosy stają się słabsze, organizm produkuje mniej melaniny, a co za tym idzie – mamy na głowie blond fryzurę, a nie brązową – mówi.
Nie pomagamy włosom
Przyznaje, że włosy cierpią na wszystkich dodatkowych zabiegach, jakimi je traktujemy. Prostowanie, suszenie, farbowanie, używanie zbyt wielu odżywek i preparatów, a nawet chlor na basenie – wszystko ma wpływ na stan włosów. Druga sprawa to odżywianie. – Brak odpowiednich witamin w dostarczanych do organizmu posiłkach także ma wpływ na to, jak wyglądają nasze włosy. Złe odżywianie będzie powodowało, prędzej czy później, osłabienie włosów, zmianę pigmentu – dodaje Skjoth. Co ciekawe, na kolor mogą mieć też wpływ niektóre leki. Środki przeciwko malarii rozjaśniają włosy, a te podawane pacjentom cierpiących na epilepsję mogą powodować, że włosy stają się ciemniejsze. Brunetkę może zrobić z ciebie także podwyższony poziom estrogenów i progesteronów, które produkowane są podczas ciąży.