FitnessOdkrycia naukowe, które zmieniły ludzkie życie

Odkrycia naukowe, które zmieniły ludzkie życie

Odkrycia naukowe, które zmieniły ludzkie życie
Źródło zdjęć: © shutterstock

Koło, ogień, penicylina, grawitacja czy prąd to tylko niektóre przykłady bezsprzecznie najważniejszych odkryć, które zmieniły oblicze świata. Nie oznacza to jednak, że bardziej współczesne odkrycia nie zasługują na uznanie ich za rewolucyjne. Oto tylko niektóre wydarzenia, które zmieniły ludzkie życie w ostatnim stuleciu.

Koło, ogień, penicylina, grawitacja czy prąd to tylko niektóre przykłady bezsprzecznie najważniejszych odkryć, które zmieniły oblicze świata. Nie oznacza to jednak, że bardziej współczesne odkrycia nie zasługują na uznanie ich za rewolucyjne. Oto tylko niektóre wydarzenia, które zmieniły ludzkie życie w ostatnim stuleciu.

1 / 9

Telekomunikacja satelitarna

Obraz
© shutterstock

Umożliwiły ją satelity, które umieszczone na orbitach są pośrednikiem w nawiązaniu połączenia telefonicznego między dowolnymi punktami na ziemi. Do tamtej pory funkcjonowała tylko telekomunikacja naziemna, więc kontakt pomiędzy dwoma miejscami był możliwy jedynie w ograniczonym zasięgu. Pierwszy satelita telekomunikacyjny Echo 1 został zainstalowany w kosmosie w 1960 roku. Komunikacja satelitarna zrewolucjonizowała sieć telekomunikacyjną i jak widać - dziś stanowi trzon nie tylko bezprzewodowej transmisji telefonicznej, ale i radiofonicznej, telewizyjnej czy sieci internetowej.

2 / 9

Internet

Obraz
© shutterstock

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj życie bez tej największej na świecie biblioteki, która jest jednocześnie globalnym kanałem informacyjnym, miejscem spotkań ludzi z całego świata, archiwum, ogromną siecią handlową, bazą multimediów i oknem na świat. Internet, czyli ogólnoświatowa sieć komputerowa zaczęła się rozwijać pod koniec lat 60. XX wieku. W Polsce pierwsze łącze analogowe nastąpiło w 1990 roku. Pierwsza polska strona internetowa powstała w 1992 roku, a pierwszym polskim portalem internetowym była Wirtualna Polska (strona uruchomiona w 1993 roku).

3 / 9

Samolot

Obraz
© shutterstock

Za początek ery samolotów uznaje się rok 1903, choć prace nad wynalezieniem latającego środka transportu trwały od wieków. Dopiero jednak bracia Wright skonstruowali i przeprowadzili pierwszy udany lot samolotem z silnikiem spalinowym. W następnych latach udoskonalono silnik samolotu, następnie wprowadzono silnik odrzutowy. Loty samolotem zrewolucjonizowały transport, szczególnie ten międzykontynentalny. Dziś to coraz powszechniejszy środek transportu, z którego masowo korzysta cały świat.

4 / 9

Super Klej

Obraz
© shutterstock

Super Glue znany jest na całym świecie. Niewiele osób jednak wie, że wynalazek ten zawdzięczamy przypadkowi (zresztą dużo jest takich przykładów wśród naukowych odkryć). Ojcem tego sukcesu był Harry Wesley Coover, który pracował nad produkcją przezroczystego celownika do broni. W trakcie tych badań w 1951 roku stworzył on cyjanoakryl, który choć okazał się nieprzydatny w produkcji celowników, posiadał cechy, które można było wykorzystać w inny sposób. Charakteryzował się ogromną lepkością i błyskawicznym wiązaniem. Produkcja kleju ruszyła w 1958 roku. Dziś klej znajduje szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Ciekawostką może być fakt, że w czasie wojny w Wietnamie klej umożliwiał tamowanie krwotoków rannym żołnierzom.

5 / 9

Drukarka 3D

Obraz
© <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1301668p1.html?cr=00&pl=edit-00">Stefano Tinti</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Urządzenie to umożliwiło wydruk przestrzenny niemal każdego kształtu na podstawie komputerowego modelu. To, że drukarka trójwymiarowa to wynalazek, który wpłynął na życie ludzi świadczy fakt wykorzystania tej technologii w wielu dziedzinach życia. Dzięki drukarce pozyskuje się np. protezy, implanty do wszczepiania a ostatnio głośno również o firmie, która przy pomocy urządzeń chce drukować...domy. A przecież to dopiero początek wykorzystania tej techniki w codziennym życiu.

6 / 9

DNA

Obraz
© shutterstock

Odkrycia budowy cząsteczki DNA dokonali dwaj naukowcy Watson i Crick w 1953 roku. Oznajmili oni wówczas, że DNA tworzą dwie nici polimerowe zwinięte wokół siebie, tworząc strukturę podwójnej helisy. Za to odkrycie naukowcy otrzymali nagrodę Nobla. Odkrycie DNA pozwoliło zrewolucjonizować medycynę, biologię a nawet kryminalistykę. Dzięki niemu dziś możliwa jest genetyczna modyfikacja wielu naturalnych produktów, terapie genowe czy biologiczna identyfikacja.

7 / 9

Pilot

Obraz
© shutterstock

Możliwość sterowania urządzeniami na odległość to prawdziwy luksus, który dziś już nas nie robi wrażenia. Niemniej to wynalazek przełomowy nie tylko dla leniwych. Zdalne sterowanie rozmaitymi sprzętami usprawniło ich obsługę i uczyniło nasze życie łatwiejszym. W 1950 roku stworzono pilot "na kabel". W kolejnych latach pojawiły się piloty bezprzewodowe na ultradźwięki. Prototyp dzisiejszych pilotów działających na podczerwień został stworzony dopiero w 1980 roku.

8 / 9

Pralka automatyczna

Obraz
© shutterstock

Wynalazek docenili ci, którzy znali trud prania ręcznego. Pralka automatyczna została wynaleziona na początku XX wieku. Miała napęd elektryczny, a jej bęben zrobiony był z drewna. W kolejnych latach urządzenie było udoskonalane. Przyspieszono prędkość obrotów bębna, zmieniano wygląd i materiały do produkcji, dodano nowe funkcje. W Polsce pralki automatyczne zapoczątkowały półautomaty, dopiero w latach 70. Pierwsza polska firma wypuściła na rynek pralkę automatyczną. Dzisiejsze modele są urządzeniami bardzo nowoczesnymi. Wykorzystują najnowsze technologie i stawiają przede wszystkim na oszczędność - energii i wody.

9 / 9

Dezodorant

Obraz
© shutterstock

Choć pierwsze substancje zapachowe stosowane na ciało były znane jeszcze przed naszą erą, forma dezodorantu w kulce pojawiła się dopiero na początku XX wieku. Dopiero jednak w 1941 roku na rynku pojawiły się dezodoranty w sprayu. Wszystko dzięki odkryciu pewnego Norwega - Erika Rotheima, który opracował innowacyjną metodę rozpylania płynów. Produkt w metalowej puszce, który stał się odpowiednikiem dzisiejszych dezodorantów w sprayu, został wprowadzony na rynek przez Amerykanina Lyle'a Goodhue.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)