UrodaOdpocznij od częstej depilacji. Jak wybrać prawidłowy sprzęt i dbać o skórę?

Odpocznij od częstej depilacji. Jak wybrać prawidłowy sprzęt i dbać o skórę?

Odpocznij od częstej depilacji. Jak wybrać prawidłowy sprzęt i dbać o skórę?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Monika Zonenberg
13.12.2018 10:03, aktualizacja: 13.12.2018 11:02

Gładkie nogi i brak potrzeby codziennej depilacji to marzenie niejednej z nas. W zależności od grubości i odcienia włosków, czasem potrafią one narobić nam sporo problemów. Zobacz, w jaki sposób najlepiej się ich pozbyć i cieszyć się gładką skórą przez długi czas.

Domowa depilacja o zadowalających efektach

Każda kobieta, która chce pozbyć się włosków w różnych miejsc swojego ciała, wie, że czasem sprawia to problemy i wzbudza irytację. Nieprawidłowo przeprowadzona depilacja może podrażnić skórę, spowodować nieestetyczne krostki, a nawet zostawić blizny. Ważne jest także przygotowanie skóry, właściwe usunięcie włosków oraz dbałość o skórę po zabiegu, nawet tym domowym. Choć gabinety depilacji otwierają się jak grzyby po deszczu, profesjonalne zabiegi mogą skutecznie nadszarpnąć nasz budżet. Część kobiet wybiera więc prosty i tani sposób, czyli golenie.

O ile posiadaczki jasnych włosków mogą być zadowolone z efektu, ciemnowłose panie muszą golić się niemal codziennie, a rezultat i tak pozostawia sporo do życzenia. Jeśli przeszkadza ci częstotliwość golenia i szukasz alternatywy, która da ci odpocząć od tak częstej depilacji, pozbądź się włosków razem z cebulkami. Odrastanie będzie trwało o wiele dłużej, a ciemne cebulki włosków nie będą tak widoczne. Do wyboru masz dwie wygodne metody - pierwszą jest wosk, który przyklejamy do wybranej części ciała i odrywamy szybkim ruchem, wyrywając włoski. Wosk jednak bywa kłopotliwy - nieodpowiednie nagrzanie plastra czy jego pozostałości na skórze to dość spore mankamenty i dobry powód, by wypróbować depilator, który mniej podrażni skórę.

Chwila i po bólu

Niektóre panie przerażone są możliwym bólem, który występuje podczas tego typu depilacji. Warto wiedzieć, że nowoczesne modele są zaprojektowane w taki sposób, że ból jest jak najbardziej zminimalizowany. Owszem, do tego niewielkiego dyskomfortu należy się przyzwyczaić, jednak gdy ten moment nastąpi, używanie depilatora stanie się po prostu częścią pielęgnacyjnych rytuałów. Kilka pierwszych zabiegów należy wykonać powoli i cierpliwie, tempo dostosowując do samopoczucia. Kolejnym plusem, który powinien zachwycić szczególnie kobiety z silnymi i ciemnymi włoskami, jest osłabianie się ich z każdą depilacją. Włoski odrastają coraz cieńsze i bardziej miękkie, a także mniej widoczne.

Zakup odpowiedniego depilatora

Sprzęt, który możemy znaleźć w ofertach sklepów, jest bardzo zróżnicowany. Depilatory możesz kupić z różnymi gadżetami wpływającymi na komfort używania, jednak z ich liczbą i zastosowaniem rośnie także kwota, którą musimy na niego przeznaczyć. Ceny samego depilatora oczywiście również się wahają, a zależą one od materiałów, z których został wykonany, oraz rodzaju głowicy. Depilatory dzielimy na dwie grupy - posiadające głowicę z dyskami oraz z pęsetami. Pierwsze będą lepsze dla kobiet o silniejszym i gęstszym owłosieniu. Modele z pęsetami są nieco tańsze i dobrze poradzą sobie z rzadkimi włoskami i nie podrażnią wyjątkowo wrażliwej skóry. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy głowica jest wyprofilowana, co ułatwia usuwanie włosków. Jeśli nastawiasz się także na depilację bikini lub pach, koniecznie wybierz model z regulacją prędkości. Jej niższy poziom jest dokładniejszy i bardziej delikatny, więc zmniejszysz ryzyko podrażnienia.

Zadbaj o skórę przed i po depilacji

Sam sposób i prawidłowe przeprowadzenie zabiegu domowego usuwania włosków jest ważny, ale istotne jest również obchodzenie się ze skórą, która jest depilowana. Zarówno przed depilacją jak i po niej, wykonaj kilka czynności, by cieszyć się mniejszym zaczerwienieniem, zdrowszą skórą i lepszym efektem. Dwa dni przed każdą depilacją wykonaj porządny peeling. Ziarenka w nim zawarte sprawią, że włoski będą bardziej odstawać od skóry i głowica depilatora łatwiej je złapie. Peeling należy wykonać także 2 do 3 po depilacji, by uniknąć wrastania włosków. Koniecznością jest także intensywne nawilżenie skóry. Sucha skóra jest twardsza i może sprawić, że włosek nie będzie w stanie się przez nią przebić, czego efektem będzie krostka z wrośniętym włoskiem. Regularne używanie balsamu i usuwanie martwego naskórka to dwa proste sposoby, by cieszyć się świetnym efektem nawet przez kilka tygodni.