Od września zmiany w szkołach. Dotyczą niemal wszystkich uczniów
To koniec z tradycyjnymi, papierowymi legitymacjami szkolnymi. 13 lipca weszły w życie przepisy związane z nowym, plastikowymi dokumentami. Jak z tą decyzją poradzą sobie samorządy oraz szkoły?
23.07.2024 | aktual.: 23.07.2024 20:46
Obowiązek wydawania uczniom plastikowych e-legitymacji nakłada rozporządzenie ministra edukacji. Szkoły już rozpoczęły przygotowania do wprowadzenia w życie zmian. Czy zdążą przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego?
E-legitymacje w szkołach już od września
Już od 1 września uczniom powinny być wydawane nowe, plastikowe legitymacje szkolne, czyli tzw. e-legitymacje. Choć szkoły mogły to robić od dłuższego czasu, niewiele placówek decydowało się na takie rozwiązanie. Teraz to się jednak zmieni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Decyzja o wymianie papierowych legitymacji na plastikowe wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zabezpieczenia dokumentów przed ich fałszowaniem. Właśnie dlatego nowe e-legitymacje będą swoim wyglądem przypominać karty kredytowe. Oprócz tego będą posiadać także elektroniczną warstwę bezstykową.
Znajdą się na niej także zdjęcie oraz dane osobowe ucznia oraz jego numer PESEL. Nie zabraknie również nazwy i adresu szkoły, nazwiska dyrektora, daty wydania i numeru legitymacji.
Różnice w wyglądzie legitymacji będzie można dostrzec także na jej odwrocie. Znajdziemy tam m.in. informację o ulgach, które przysługują uczniom.
Ważność legitymacji będą z kolei potwierdzać holograficzne naklejki, po które uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powinni zgłosić się do 30 września.
Warto zaznaczyć, że legitymacje papierowe wydane do 12 lipca wciąż pozostają ważne do momentu zakończenia przez ucznia edukacji w danej szkole.
Reakcje szkół na zmiany dotyczących legitymacji
Wielu rodziców zastanawia się, czy szkoły są odpowiednio przygotowane do wprowadzenia tak dużych zmian. W końcu do tej pory zdecydowana większość placówek nie korzystała z możliwości wydawania uczniom plastikowych legitymacji.
Okazuje się, że samorządy znalazły odpowiednie rozwiązania. Niektórzy zakupią specjalne drukarki oraz materiały niezbędne do wydruku tego typu legitymacji, a inni skorzystają z pomocy firm, które się w tym specjalizują. Niestety to wiąże się ze sporymi wydatkami.
"Koszty nowych legitymacji nie są jeszcze dokładnie oszacowane, jednak w porównaniu do legitymacji papierowych koszt ten będzie na pewno dużo wyższy. Koszt blankietu papierowego to około 0,50 zł za sztukę, koszt blankietu plastikowego wraz z hologramem i personalizacją to powyżej 10 zł za sztukę" - podkreśliła w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.