FitnessOksytocyna może pomóc w leczeniu anoreksji

Oksytocyna może pomóc w leczeniu anoreksji

Oksytocyna może pomóc w leczeniu anoreksji
Źródło zdjęć: © 123RF

13.03.2014 16:19, aktual.: 13.03.2014 17:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki hormonowi miłości pacjenci z anoreksją mniej skupiają się na aspektach związanych z wysokokalorycznym jedzeniem, kształtem ciała i negatywnymi emocjami – wynika z badań brytyjskich i koreańskich naukowców.

Dzięki hormonowi miłości pacjenci z anoreksją mniej skupiają się na aspektach związanych z wysokokalorycznym jedzeniem, kształtem ciała i negatywnymi emocjami – wynika z badań brytyjskich i koreańskich naukowców.

Badacze z Królewskiego College’u w Londynie i Uniwersytetu Inje w Seulu przeprowadzili dwa eksperymenty, które wykazały, że po podaniu oksytocyny osoby cierpiące na anoreksję stają się mniej przewrażliwione na punkcie obrazów przedstawiających tuczące pokarmy, otyłe sylwetki i twarze wyrażające gniew lub wstręt.

Pierwszy eksperyment, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”, polegał na prezentacji osobom badanym (31 pacjentom z anoreksją i 33 zdrowym uczestnikom) zdjęć powiązanych z jedzeniem (o małej lub dużej zawartości kalorii), ludzkimi sylwetkami (szczupłymi lub puszystymi) oraz wagą.

Obrazy wyświetlano dwukrotnie – raz przed podaniem oksytocyny, a raz po podaniu hormonu lub placebo. Obserwowano czasy reakcji badanych przy założeniu, że szybciej zidentyfikują oni zdjęcia o negatywnym wydźwięku.

Okazało się, że hormon miłości skłaniał anorektyków, szczególnie tych z największymi problemami natury społecznej, do mniejszej koncentracji na wizerunkach jedzenia i otyłych sylwetek.

Rezultaty drugiego eksperymentu, przeprowadzonego z udziałem tej samej grupy badanych, opisano w czasopiśmie „PLOS ONE”. Tym razem badanym pokazywano zdjęcia twarzy wyrażających różne pozytywne lub negatywne emocje (np. szczęście, gniew, wstręt). Dzięki aplikacji oksytocyny, pacjenci z anoreksją przywiązywali mniejszą wagę do widocznych uczuć wstrętu i rzadziej odwracali wzrok od twarzy zagniewanych.

Osoby cierpiące na anoreksję, oprócz problemów na tle jedzenia i masy ciała, często przejawiają także trudności natury społecznej – niepokój czy nadwrażliwość na negatywne emocje. Dotychczas nie opracowano skutecznej metody leczenia tego zaburzenia drogą farmakologiczną. Jednak, według autorów, wyniki niniejszego badania dają nadzieję na stworzenie takiej terapii.

(PAP)/ooo/ mrt/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także