FitnessOkulary do pływania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów pływackich?

Okulary do pływania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów pływackich?

Okulary do pływania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów pływackich?
Źródło zdjęć: © 123RF
31.10.2018 16:07

Okulary pływackie sprawdzają się zarówno podczas treningów na basenie, jak i rekreacyjnego pływania w jeziorze czy morzu. Odpowiednio dobrane okulary uczynią pływanie bardziej komfortowym, jednocześnie zabezpieczając oczy przed chlorem czy zanieczyszczeniami. Jakie rodzaje okularów są dostępne na rynku? Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów do pływania?

Okulary pływackie - dlaczego są potrzebne?

Jednym z pytań, jakie nasuwa się przed wyjściem na basen czy wyjazdem nad wodę, jest to, czy okulary do pływania są konieczne? Otóż, obok stroju kąpielowego, czepka, klapek i ręcznika, okulary pływackie stanowią podstawowy element wyposażenia każdego pływaka.

Okulary do pływania chronią oczy przed podrażnieniami, które mogą zostać wywołane przez chlor, bakterie i wirusy obecne w wodzie. Dodatkowo zbyt wysokie pH wody może uszkodzić wrażliwą tkankę oka. Używając okularów podczas pływania chronimy swoje oczy nie tylko przed silnym zaczerwienieniem, pieczeniem czy reakcjami alergicznymi, ale także przed zapaleniem spojówek czy owrzodzeniem rogówek.

Rodzaje okularów do pływania

Sklepy sportowe i specjalistyczne w swojej ofercie mają wiele rodzajów okularów pływackich. Warto mieć na uwadze, jak często będziemy używać okularów do pływania i czy planujemy pływać rekreacyjnie, czy trenować regularnie. Wśród najczęściej wybieranych okularów pływackich, wymienia się:

  • Okulary do pływania miękkie - to jedne z najpopularniejszych i często wybieranych okularów pływackich. Okulary pływackie miękkie są elastyczne, wygodne i łatwo dopasowują się do oczu. Wadą tych okularów pływackich jest niewielki kąt widzenia.
  • Okulary do pływania półtwarde - są sztywniejsze i mniej wygodne od okularów miękkich. Zapewniają jednak szerszy kąt widzenia i jeśli są dobrze dobrane, to nie odbierają przyjemności z pływania.
  • Okulary do pływania twarde, tzw. szwedki - to twarde i sztywne okulary pływackie dedykowane głównie zawodowym pływakom. Ich największą zaletą jest duży kąt widzenia.
  • Półmaski i maski do pływania - to alternatywa dla okularów pływackich. Są cięższe i mniej wygodne od okularów do pływania, ale zapewniają szeroki kąt widzenia.
  • Okulary do pływania z korekcją wzroku - to specjalistyczne okulary stworzone z myślą o osobach z wadą wzroku.

Ważne parametry przy wyborze okularów pływackich

Wybór okularów pływackich przy bogactwie asortymentu nie jest łatwy. Dlatego warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów, które ułatwią podjęcie tej decyzji.

  • Przeznaczenie okularów pływackich - wybór okularów należy uzależnić od miejsca, w którym będą używane. Okulary, które będą używane w jeziorze czy morzu muszą być bardziej szczelne i solidniej wykonane.
  • Szczelność okularów pływackich - to oczywista oczywistość. Nieszczelne okulary są bezużyteczne. Dlatego należy poświęcić więcej czasu na dokładne sprawdzenie, czy okulary przylegają do skóry.
  • Brak efektu parowania - zaparowane szkła okularów uniemożliwiają pływanie albo przynajmniej skutecznie zmniejszają komfort pływania. Aby mieć pewność, że okulary nie będą parować, warto zdecydować się na okulary pływackie z powłoką anty-fog. Dodatkowo można się zaopatrzyć w chusteczki i płyny, które zmniejszają podatność okularów pływackich na parowanie.
  • Wiek pływaka - w sklepach dostępne są okulary dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To istotny parametr przede wszystkim ze względu na rozmiar danego modelu.
  • Cena okularów pływackich - to bardzo zróżnicowany parametr. Koszt dobrych okularów pływackich waha się od 50 do 100 złotych. Oczywiście na rynku nie brak modeli za kilkanaście lub kilkaset złotych. Te pierwsze, raczej są niskiej jakości. Te drugie natomiast, mogą się przydać, ale jeśli będziesz już zawodowym pływakiem.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także