FitnessJak nauczyć się pływać? Nauka pływania od podstaw

Jak nauczyć się pływać? Nauka pływania od podstaw

Nauka pływania jednym przychodzi z łatwością, podczas gdy dla innych to długotrwała praca okupiona wieloma godzinami intensywnej pracy na basenie. Nauka pływania zawsze powinna zaczynać się od oswajania z wodą. Im szybciej poczujesz się pewnie w wodzie, tym sprawniej pójdzie ci nauka pływania. Jak nauczyć się pływać?

Jak nauczyć się pływać? Nauka pływania od podstaw
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

31.10.2018 21:01

Pływanie - podstawowe informacje

Pływanie jest formą aktywności fizycznej, która wymaga od nas zgrania kilku umiejętności. Aby utrzymać się na wodzie i płynąć przed siebie, trzeba mieć poczucie równowagi i rytmu, przy jednoczesnym zgraniu oddechu z ruchem kończyn. Pływanie jest bardzo wymagającym sportem, który jednocześnie wyróżnia się najmniejszą liczbą przeciwwskazań.

Trenowanie pływania angażuje do pracy wiele partii mięśniowych, stawów i kości. Poza wpływem na sylwetkę, pływanie niesie liczne korzyści prozdrowotne dla organizmu. Pływając nie obciążamy stawów i kręgosłupa, a wzmacniamy mięśnie pleców, stabilizując kręgosłup. Pływanie uelastycznia i ujędrnia skórę, co uwidaczania się w redukcji cellulitu.

Kiedy pływamy zwiększa się także pojemność naszych płuc, a serce szybciej pompuje krew, przez co tkanki i mięśnie są lepiej dotlenione. Dodatkowo, pływanie przyspiesza metabolizm i obniża poziom złego cholesterolu. Liczne korzyści z pływania są ważnym argumentem, by zacząć naukę pływania.

Nauka pływania - z trenerem czy samodzielnie?

Pierwszą decyzją przy rozpoczęciu nauki pływania jest wybór między lekcjami u trenera, a samodzielną nauką. Trudno jest przekonywać do konkretnego wyboru, jednak pływanie jest tą formą aktywności fizycznej, którą przy starcie najlepiej skonsultować z trenerem personalnym.

Najszybsze efekty nauki pływania pojawią się właśnie na zajęciach z trenerem. Trener bowiem na bieżąco instruuje, koryguje błędy i daje cenne wskazówki niezbędne do prawidłowego wykonywania danej techniki pływania. Ponadto podczas zajęć z pływania trener uczy prawidłowego oddychania i koordynacji między ruchem, a oddechem.

Samodzielna nauka pływania oczywiście nie jest niemożliwa. Jednak istnieje duże ryzyko, że na samym początku nauczysz się źle pływać i przyswoisz błędne nawyki, które później trudno będzie wyeliminować.

Nauka pływania - sprzęt, który ułatwia naukę

Nie każdy posiada łatwość utrzymania się na wodzie. Choć jeśli położysz się w bezruchu na powierzchni, nie będziesz tonąć. Jednak, aby ułatwić sobie pierwsze kontakty z wodą, warto zaopatrzyć się w deskę i płetwy. Te sprzęty często bez problemu można wypożyczyć na pływalni.

Deska jest pomocna w utrzymaniu się na powierzchni i doskonaleniu pracy rąk i nóg. Natomiast płetwy ułatwiają utrzymanie ciała w pozycji horyzontalnej, zwiększają efektywność pracy nóg, a także zapewniają odpowiednią szybkość płynięcia. Na pływalni dostępne są też inne sprzęty, które pomogą w nauce pływania i utrzymaniu się na wodzie. Między innymi słynne makarony piankowe.

Jak nauczyć się pływać żabką?

Żabka jest stylem klasycznym, najłatwiejszym do nauczenia. Nie oznacza to jednak, że sama technika jest bardzo prosta. Wiele z osób, które twierdzą, że umieją pływać, nie zna technik tego stylu i popełnia liczne błędy przy pływaniu. Ruchy w żabce muszą być symetryczne i zsynchronizowane. Kiedy ramiona pracują, nogi muszą być wyprostowane, i na odwrót. Ważne jest również zanurzanie głowy. Ciągłe utrzymywanie głowy nad powierzchnią obciąża kręgosłup.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)