Okulary idealnie dobrane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawek?
Okulary to dodatek o wielkiej mocy (i nie chodzi wcale o moc szkieł korekcyjnych). Potrafią podkreślić osobowość, nadać wyrazistości stylizacji, dodać pewności siebie. Kluczem jest odpowiednie dobranie oprawek do kształtu twarzy, a także koloru tęczówki.
12.06.2023 | aktual.: 29.03.2024 13:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Okulary dopasowane do kształtu twarzy
Dopasowanie opraw do kształtu twarzy jest niezbędne, by okulary mogły spełniać swoje zadanie wizerunkowe – podkreślać to, co w naszej twarzy najpiękniejsze, uzupełniać stylizację i oddawać nasz charakter. Okulary pasujące do nas mogą upiększyć i uatrakcyjnić wygląd, ale także potrafią całkowicie go zmienić. Dzięki nim okrągła, pucołowata twarz może wyglądać na bardziej pociągłą, a ostre rysy mogą zyskać łagodniejszego wyrazu. Magia? Nie, to po prostu wielka moc małego dodatku, jakim są okulary.
Twarz okrągła
Cechy charakterystyczne: miękkie, zaokrąglone kontury, pełne policzki, niskie czoło.
Idealne oprawki: wyraziste, geometryczne, kanciaste, takie, które wyostrzą bardzo łagodne rysy twarzy i będą z nimi kontrastować, a także optycznie je wydłużą.
Twarz kwadratowa
Cechy charakterystyczne: mocno zarysowane kości policzkowe i linia szczęki, niemal takiej samej szerokości czoło i żuchwa.
Idealne oprawki: takie, które zaokrąglą mocno uwydatnione rysy oraz optycznie wydłużą twarz. Te zadania dobrze wykonają oprawy owalne czy okrągłe, a także popularne pilotki.
Twarz trójkątna oraz w kształcie serca
Cechy charakterystyczne: szerokie i wysokie czoło, uwydatnione kości policzkowe, wąski, mały, lekko zaostrzony podbródek.
Idealne oprawki: przede wszystkim te w kształcie kociego oka – twarz w kształcie serca przepięknie w nich wygląda. Inne polecane oprawki to także okrągłe, owalne lub w kształcie migdałka, które nieco złagodzą mocno widoczne kości policzkowe.
Twarz owalna
Cechy charakterystyczne: idealne proporcje – ładnie zarysowane kości policzkowe, a do tego nieco wydłużony podbródek i czoło.
Idealne oprawki: twarz owalna ma idealne proporcje, pasują więc do niej oprawki w każdym możliwym kształcie, zarówno te mocno geometryczne, jak i opływowe. Do wyboru, do koloru!
Twarz prostokątna
Cechy charakterystyczne: mniej więcej podobna szerokość twarzy na każdej wysokości – od czoła po linię żuchwy. Twarz prostokątną można poznać po prostej linii włosów i stosunkowo wysokim czole.
Idealne oprawki: owalne lub okrągłe, które złagodzą wyrazisty obrys buzi. Dobrze, jeśli oprawki będą nieco szersze od twarzy, dzięki temu zyska ona nieco inne proporcje. Tak jak idealnymi oprawkami dla twarzy trójkątnej są kocie oczy, tak w przypadku twarzy prostokątnej są nimi pilotki.
Kolor oczu też ma znaczenie
Skoro okulary stanowią oprawę dla oczu, przy ich wyborze powinniśmy zwrócić także uwagę na ich kolor i to, jak będzie współgrał z odcieniem naszej tęczówki. Zawsze bezpiecznym wyborem jest stawianie na oprawy w kolorach oczu. Niebieskie tęczówki pięknie będą prezentować się przy niebieskich oprawkach, a piwne przy brązowych. Jednak możliwości wyboru jest znacznie więcej. Brązowe i piwne oczy "dogadają się" właściwie ze wszystkimi ciemnymi oprawkami: granat, ciemna zieleń, burgund, fiolet, złoto – to jedynie przykłady kolorów, które pięknie podkreślą brązowy odcień tęczówki oka.
W przypadku zielonych oczu dobrym wyborem będą okulary w kolorach ziemi (w tym oczywiście zieleń), a także fiolet, i to we wszystkich możliwych wersjach i wariacjach – od pasteli przez magentę aż po odcienie czerwieni.
Z kolei osoby niebieskookie poza oprawkami z tej samej palety kolorów bezpiecznie mogą sięgać po oprawki czarne i ciemnobrązowe.
Okulary dopasowane do (na)stroju
Okulary to od lat jeden z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych rodzajów biżuterii. Przestaliśmy postrzegać je wyłącznie jako atrybut osób mających kłopoty ze wzrokiem. Traktujemy je raczej jako ozdobę naszej twarzy, dodatek do stroju, który wyraża nasz aktualny nastrój i stanowi uzupełnienie stylizacji. Dlatego warto mieć w zanadrzu więcej dobrze dobranych par – czy to okularów przeciwsłonecznych, czy korekcyjnych i dobierać je w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy oprawki mają dodać profesjonalizmu podczas spotkania biznesowego, czy może chcemy za ich pomocą pokazać światu naszą radość, luz i dystans do rzeczywistości?
Z pomocą przychodzi szeroka oferta oprawek i okularów przeciwsłonecznych marki ANNE MARII. Możesz w niej znaleźć okulary sygnowane imieniem ANNE idealne dla dziewczyn lubiących zaskakiwać, podchodzących kreatywnie i z humorem do ubierania się, odważnych i bezkompromisowych, oraz MARII – modele uniwersalne, ponadczasowe, kobiece, praktyczne i szykowne.