Organizer wydatków domowych – jakie możliwości oferuje nowoczesna technologia?

Organizer wydatków domowych – jakie możliwości oferuje nowoczesna technologia?

Organizer wydatków domowych – jakie możliwości oferuje nowoczesna technologia?
Źródło zdjęć: © iStock.com
20.07.2018 14:33, aktualizacja: 29.03.2019 12:24

Organizer wydatków domowych jest niezbędny wszystkim, którym zależy na kontrolowaniu budżetu rodzinnego oraz odłożeniu większej kwoty na mieszkanie czy wakacje. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym można zapomnieć o żmudnych kalkulacjach. Wszystko robią za nas programy, które potrafią zmobilizować do oszczędzania pieniędzy i ułatwiają odnalezienie się w chaosie codziennych wydatków.

Finanse domowe – program czy metody tradycyjne?

Efektywne zarządzanie finansami domowymi jest możliwe zarówno dzięki metodom tradycyjnym, jak i dzięki specjalnie do tego stworzonym programom. Od pokoleń w monitorowaniu budżetu sprawdzają się systemy kopertowe i kalendarzowe. W oddzielnych kopertach wydziela się określone kwoty na poszczególne wydatki (zakupy żywnościowe, opłacenie rachunków, wyposażenie dzieci w artykuły szkolne) albo w kalendarzu zapisuje się każdego dnia sumy ze zgromadzonych paragonów i potwierdzeń wykonania przelewu. Obydwie te metody mają jednak jedną wadę: wszystko trzeba wyliczać samodzielnie. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularność zyskują programy umożliwiające automatyczne dokonywanie analiz finansowych. To one są najprostszymi organizerami wydatków domowych. Wystarczy regularnie uzupełniać wysokości kwot pozostawianych w sklepowych kasach, by móc porównywać proporcje między różnymi typami wydatków i codziennie otrzymywać informację o budżecie, który pozostał do zagospodarowania.

Budżet domowy – program Excel

W kontrolowaniu budżetu domowego bardzo dobrze sprawdza się program Excel. Jeden plik w takim programie składa się z kilku arkuszy, które najlepiej jest podpisać nazwami miesięcy. W każdym arkuszu warto zrobić oddzielną tabelę z wyszczególnionymi datami i rodzajami wydatków (na jedzenie, dzieci, chemię i kosmetyki, ubrania, rachunki, lekarstwa, rekreację, samochód i paliwo). Nie można zapomnieć o wypisywaniu niespodziewanych wydatków, niepasujących do żadnej kategorii. W programie Excel codziennie wieczorem uzupełnia się kwoty przy każdym kolejnym typie wydatków. Pod koniec tygodnia i miesiąca dzięki funkcji autosumowania można błyskawicznie wyliczyć, ile środków finansowych ogółem potrzeba na pokrycie potrzeb rodziny, a ile wydatków dałoby się wyeliminować.

Nie nadwyrężaj budżetu. Wszystko, czego potrzebujesz do domu znajdziesz teraz znacznie taniej na WP radarOkazji.

Organizer finansowy online i w aplikacji mobilnej

Wiele darmowych organizerów finansowych można znaleźć online i pobrać na dysk twardy komputera. Pojawiają się też co raz to nowe aplikacje mobilne] do poręcznego monitorowania wydatków na ekranie telefonu komórkowego. Na liście programów znajdują się m.in.:

  • GnuCash umożliwiający zarządzanie wieloma kategoriami transakcyjnymi,
  • HomeBank przystosowany do planowania transakcji i wysyłający użytkownikowi regularne raporty,
  • MoneyManager z bardzo przejrzystym systemem filtracji danych,
  • ePortfel pobierający historię konta bankowego.

Wśród popularnych aplikacji mobilnych znajdują się natomiast bardzo podobne pod względem oferowanych funkcji:

  • Kwitki,
  • Kontomierz,
  • HandWallet,
  • AndroMoney,
  • Expense Manager,
  • Money Lover,
  • Toshl,
  • Spending Tracker.

W aplikacji Money Lover można wybrać tryb podróżny z przelicznikiem walut. W Kontomierzu da się podzielić pojedynczą transakcję na poszczególne kategorie i stworzyć skarbonkę do oszczędzania. Expense Manager generuje przypomnienia o dodawaniu wydatków. Spending Tracker ma przejrzystą stronę główną z wizualizacją kosztów i przychodów w formie wykresu oraz krótkim podsumowaniem. Pełne wersje większości tych programów są jednak płatne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także