Oświetlenie w salonie z jadalnią – najciekawsze stylizacje

Oświetlenie w salonie z jadalnią – najciekawsze stylizacje
Tatiana Naklicka

08.10.2018 15:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć wydawałoby się, że oświetlenie w salonie z jadalnią nie będzie problematyczne, to czasem może się okazać, że jednak wybrane elementy wystroju nie współgrają ze sobą. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dokładnie rozplanować oświetlenie poszczególnych pomieszczeń i najważniejszych elementów, w tym stołu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak dobrać lampy oraz na co zwracać uwagę przy wyborze funkcjonalnego oświetlenia, które sprawi, że wnętrze salonu z jadalnią będzie się prezentowało olśniewająco.

Oświetlenie w salonie z jadalnią – spójne rozwiązania

Decydując się na aranżację salonu, który będzie jednocześnie pełnił funkcję jadalni, najlepiej zdecydować się na spójne rozwiązanie. W tym wypadku zgodność dotyczy przede wszystkim kolorystyki. W nowoczesnych salonach najczęściej pojawiają się białe abażury, kinkiety lub chłodne stalowe oświetlenie.

Coraz większą popularnością cieszą się również czarne lampy wiszące dopasowane nie tylko do kolorystyki utrzymanej w czerwonych czy wiśniowych tonacjach, ale także wykorzystywanych w jasnych pomieszczeniach.

Aby pomieszczenie prezentowało się spójnie, możemy również wybrać komplet lamp stojących i wiszących lub skomponować własny zestaw z różnych elementów połączonych za pomocą wspólnego mianownika – charakterystycznego materiału czy kształtu.

A może wybierzemy futurystyczne abażury? To również będzie dobre rozwiązanie, które uspójni nowoczesne wnętrze.

Oświetlenie w salonie z jadalnią – rodzaj lamp

Oświetlenie w salonie z jadalnią podobnie jak i w innych pomieszczeniach powinno być przede wszystkim dostosowane do naszych potrzeb oraz czynności, które będziemy wykonywać.

W salonie pełniącym z jadalnią funkcję wypoczynkową najlepiej sprawdzi się ciepłe rozproszone światło. Warto w tym wypadku wykorzystać oświetlenie ledowe.

Poza klasycznymi żyrandolami, które najlepiej sprawdzą się w otwartych pomieszczeniach, można również poszukać innych rozwiązań wśród listw ledowych – to wygodne rozwiązanie dla osób, które mają podwieszany sufit. Ciekawie prezentują się również trzy- czy czteropunktowe źródła światła oraz lampki stojące.

Jeśli mamy wysokie sufity, warto wybrać długie lampy z odsłoniętymi żarówkami lub zakrytymi kloszami. Druciane zwisające lampy w stylu galaxy również zdobywają coraz więcej zwolenników.

Oświetlenie w salonie z jadalnią – jak oświetlić stół?

W wielu salonach połączonych z jadalnią centralnym punktem jest stół, a nad nim wisi jedna duża lampa kloszowa (okrągły stół) lub kilka mniejszych lampek (kwadratowy stół). Dzięki temu rozwiązaniu wnętrze prezentuje się przytulnie, a potrawy w czasie uroczystego obiadu czy kolacji są odpowiednio oświetlone.

Warto zwrócić uwagę na lampy, których długość można regulować. W ten sposób będziemy mieli pewność, że każdy kąt stołu jest odpowiednio oświetlony.

W salonie z jadalnią możemy również zamontować ściemniacze, za pomocą których będziemy sterować oświetleniem. Nie tylko stworzymy odpowiedni nastrój, ale również zaoszczędzimy. Niewielkie transformatory sprawdzą się również, kiedy będziemy chcieli obejrzeć telewizję, poczytać książkę czy obejrzeć film na laptopie.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)