Pajacyki - jak je poprawnie wykonywać i jakie dają efekty?
Pajacyki to ćwiczenie doskonale znane z zajęć WF-u. Dla wielu są one podstawą udanej rozgrzewki i dobrym sposobem na szybkie ćwiczenie dla poprawy zdrowia. Jakie korzyści dla zdrowia przyniosą nam regularnie wykonywane pajacyki?
Pajacyki - charakterystyka
Pajacyki to jedno z najprostszych ćwiczeń aerobowych, które bez wątpienia wykonywał już kiedyś każdy z nas. Dzięki wykonywaniu charakterystycznych ruchów rąk i nóg pajacyki powodują rozgrzanie mięśni i intensywne spalanie kalorii, a co za tym idzie są dobrym sposobem na rozgrzewkę przed treningiem czy nawet redukcję masy ciała.
Pajacyki są bardzo proste w wykonaniu, jednak niekiedy barierą jest dla nas synchronizacja pracy nóg i rąk, dlatego nie zawsze wykonujemy to ćwiczenie poprawnie. Oprócz odpowiedniej techniki ważna jest też nasza wytrwałość i wytrzymałość organizmu, szczególnie w przypadku osób, które miały przerwę w aktywności fizycznej.
Jak poprawnie wykonywać pajacyki?
Pajacyki w teorii są bardzo proste pod względem wykonania, dlatego na to ćwiczenie mogą bez problemu zdecydować się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy czy osoby wykonujące ćwiczenia sporadycznie. Na początku stajemy w lekkim rozkroku, opuszczamy ręce wzdłuż tułowia, łączymy łopatki i patrzymy przed siebie. W tym samym momencie powinniśmy wykonać podskok z rozszerzeniem nóg i ruchem rąk nad głowę, który powtarzamy kilka lub kilkanaście razy.
Poprawne wykonanie pajacyków jest wbrew pozorom ćwiczeniem bardzo skutecznym, bowiem angażuje do pracy wiele mięśni naszego ciała. Dodatkowo podczas tej aktywności intensywnie spalamy kalorie, co może być szczególnie istotne dla osób walczących o wymarzoną sylwetkę. Pajacyki mogą być dla nas zarówno regularnym ćwiczeniem, jak i elementem solidnej rozgrzewki przed treningiem.
Pajacyki - efekty
Mimo wielu zalet i pozytywnych efektów dla zdrowia pajacyki nie otrzymują od nas zwykle tylu słów uznania, ile powinny. Faktem jest natomiast, że dzięki pajacykom poprawia się nasz metabolizm i samopoczucie, a przy ich regularnym wykonywaniu zmniejsza się masa ciała. Pajacyki mają też wpływ na naszą kondycję, wzmocnienie mięśni (szczególnie barków, ramion, ud, pleców oraz brzucha), a także ma pozytywny efekt dla układow krążenia i oddechowego. Co ciekawe, 15 minut poprawnego wykonywania pajacyków pozwala nam spalić nawet 115 kalorii, co może być dla niektorych liczbą zaskakującą.
Wiele osób w napływie inspiracji decyduje się nawet na wyzwanie związane z pajacykami, które polega na wykonywaniu ich codziennie przez 30 dni. Z dnia na dzień ich ilość powinna być zwiększana stopniowo o 10, co ma nam pomóc w powrocie do formy po długim okresie unikania aktywności fizycznej. Ostatni dzień jest w tym przypadku tym decydującym, bowiem pajacyków będzie wtedy do zrobienia najwięcej, jednak nie powinny już wtedy stanowić one dla nas najmniejszego problemu.
W razie potrzeby możemy też zmodyfikować to ćwiczenie bądź uzupełnić je o kolejne elementy, na przykład wykonywać je z obciążnikami czy rozpoczynać co trzeci wyskok z półprzysiadu.