Pamięć mięśniowa - na czym polega?
Postęp w ćwiczeniach treningowych to zasługa wielu składowych. Jedną z nich jest pamięć mięśniowa, dzięki której mózg szybciej rozumie impuls wysyłany przez mięśnie i pozwala na szybsze i efektywniejsze wykonywanie ćwiczeń. Pamięć mięśniowa to jednak nie tylko pojęcie związane ze sportem. Ułatwia ona bowiem człowiekowi życie na co dzień.
15.12.2018 22:08
Pamięć mięśniowa – co to?
Pamięć mięśniowa, nazywana także pamięcią ciała albo ruchową, jeden z naturalnych mechanizmów ciała, który odpowiada za adaptowanie go do wykonywania nieświadomie i mimowolnie konkretnych ruchów.
Plusem pamięci mięśniowej jest to, że organizm, znając impuls, nie musi go na nowo interpretować, a przez to oszczędza sporo energii i działa zdecydowanie szybciej i wydajniej. Mechanizm ten sprawdza się w codziennych czynnościach, takich jak pisanie na klawiaturze bez konieczności zerkania, obsługa różnych urządzeń i sprzętów czy prowadzenie samochodu. Jednak najlepszym przykładem jest umiejętność jazdy na rowerze, której się nie zapomina, o czym powszechnie wiadomo od dawna. To z kolei pozwala wywnioskować istotę pamięci mięśniowej w sporcie.
Jak działa pamięć mięśniowa w sporcie?
Działanie pamięci mięśniowej polega na tym, że każdy wykonany ruch pobudza proprioceptory, czyli receptory mięśniowe. Te z kolei wysyłają do ośrodkowego układu nerwowego odpowiedni sygnał zawierający informacje o bieżącym położeniu ciała, napięciu danych mięśni, a także kolejności, według której pracują. Cała sekwencja zapisywana jest w pamięci mięśniowej w mózgu, przez co następnym razem ten połączy impuls z odpowiednim ruchem. W konsekwencji ćwiczenie wykonywane po raz kolejny pozwoli na robienie tego za każdym razem efektywniej i szybciej.
W pojęciu pamięci mięśniowej kryje się jednak coś jeszcze. Chodzi o hiperplazję, czyli wzrost jąder komórkowych. Produkują one białka mięśniowe, przez co masa mięśniowa rośnie. Wraz ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym jądra się namnażają i nawet w przypadku zaprzestania treningu nie ulegają zniszczeniu. Tym samym w pamięć mięśniowej pozostaje informacja, że mięsień ma zdolność zwiększenia masy. Po ponownym podjęciu treningu muskulatura powraca szybciej niż przy pierwszym.
Pamięć mięśniowa – korzyści w sporcie
Wymienić można dwa podstawowe pozytywne skutki działania pamięci mięśniowej:
• zapamiętanie wzorców ruchowych, które zostają do końca życia i pozwalają na szybki powrót do formy po podjęciu treningu nawet po kilkuletniej przerwie,
• zwiększenie liczby jąder w komórkach mięśniowych, a co za tym idzie możliwość stopniowego, efektywnego budowania masy mięśniowej z treningu na trening.
Jak korzystać z pamięci mięśniowej?
Z dobrodziejstw pamięci mięśniowej warto korzystać. W tym celu należy:
• trenować co najmniej 9 miesięcy,
• co 2 tygodnie zwiększać obciążenie i liczbę powtórzeń, skracać przerwy,
• co 3-4 tygodnie dokładać kolejne ćwiczenia, a przez to pobudzać mięśnie do ciągłego rozwoju,
• nie analizować każdego ruchu, tylko zaufać automatyzmowi organizmu.