FitnessPapieros to skupisko trucizn

Papieros to skupisko trucizn

Tytoń i dym tytoniowy zawierają kilka tysięcy substancji chemicznych, z których większość została zidentyfikowana jako związki toksyczne, a ponad 60 to związki o działaniu rakotwórczym.

10.03.2006 | aktual.: 15.03.2006 16:18

Tytoń i dym tytoniowy zawierają kilka tysięcy substancji chemicznych, z których większość została zidentyfikowana jako związki toksyczne, a ponad 60 to związki o działaniu rakotwórczym.

Ich obecność, dawka oraz mechanizm oddziaływania na organizm palacza zależą od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: gatunek tytoniu, warunki klimatyczne i glebowe uprawy, technologia produkcji wyrobów tytoniowych, parametry spalania tytoniu, cechy fizyczne produktu oraz charakterystyka palenia tytoniu (ilość palonych papierosów, czas ekspozycji, głębokość zaciągania się dymem tytoniowym itp.).

Składniki papierosa
Papieros składa się z wielu substancji trujących. Oto najważniejsze z nich:

  1. Tlenek węgla Uszkadza komórki śródbłonka i nabłonka dróg oddechowych, doprowadzając do ich zwiększonej przepuszczalności. Powoduje ponadto inaktywację hemoglobiny i enzymów tkankowych związanych z oddychaniem. Hemoglobina łączy się z wdychanym do płuc tlenem i rozprowadza go po całym organizmie. Zawarty w dymie tytoniowym tlenek węgla błyskawicznie ją blokuje tworząc karboksyhemoglobinę, co powoduje, iż tkanki naszego organizmu "duszą się" z braku tlenu.
  1. Substancje smołowate Substancje te osadzają się w świetle oskrzeli. Zawierają największe spektrum związków chemicznych o ustalonym działaniu rakotwórczym. Rakotwórcze działanie smoły pogazowej tytoniu jest jednak większe niż suma działań poszczególnych substancji w nich obecnych.
  1. Ciała radioaktywne Polon 210 i ołów 210 Emitują cząstki alfa, które osadzają się w rozgałęzieniach oskrzeli.
  1. Cyjanowodór Roztwór ten powoduje nudności, wymioty, bóle głowy.
  1. Amoniak Powoduje kaszel, nudności, łzawienie, pieczenie oczu, bóle głowy.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)