GotowaniePrzepisyPasta z bakłażana nie tylko do kanapek

Pasta z bakłażana nie tylko do kanapek

Bakłażan jest uniwersalnym składnikiem. A ponadto to wyjątkowo zdrowy produkt.

Pasta z bakłażana nie tylko do kanapek
Źródło zdjęć: © www.smakolykialergika.pl.

Bakłażan jest uniwersalnym składnikiem. A ponadto to wyjątkowo zdrowy, niskokaloryczny produkt (ma 20 kcal w 100 g). W jego składzie znajdziemy sporą dawkę cennego błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę jelit. Bakłażan ma właściwości detoksykacyjne, dlatego polecany jest przy kuracjach oczyszczających oraz osobom, które przyjmują antybiotyki. Zapobiega również chorobom układu krążenia i obniża poziom "złego" cholesterolu.

Co ciekawe, sam nie posiada zdecydowanego smaku, więc trzeba mu znaleźć bardziej wyraziste towarzystwo, np. papryki, czosnku czy ziół. Kupując go, unikajmy większych okazów, bo te zazwyczaj są bardziej gorzkawe. Zwróćmy uwagę na twardość i jędrność oraz brak przebarwień i wgnieceń. Warzywo należy zawsze umyć pod wodą, ale nie obierać ze skóry, tylko pozbyć się gniazda nasiennego. Przed obróbką termiczną można oprószyć go solą i odstawić na dłuższą chwilę, żeby puścił soki, tracąc jak najwięcej gorzkawego smaku. Aby pozbyć się soli wskazane jest wypłukanie go wodą.

Patrycja Wnorowska, autorka bloga "Smakołyki alergika", poleca zgrillowanie go, a następnie na bazie miąższu przygotowanie aromatycznej i bardzo prostej pasty. Blogerka podpowiada również, jak zrobić wersję dla osób cierpiących na alergie pokarmowe.

Składniki: 2 nieduże bakłażany, 3 ząbki czosnku, 2-3 łyżki oliwy, sok z limonki (alergicy - sok z białej porzeczki), sól i pieprz do smaku, świeża kolendra lub natka pietruszki do posypania.

Bakłażany pokroić wzdłuż w grube plastry i albo usmażyć do miękkości na wolnym ogniu na oliwie, albo posmarować oliwą i zgrillować. Zdjąć z nich skórę (niekoniecznie, ale bez skóry będzie lżej strawny), pognieść widelcem i doprawić do smaku. Pastę podawać obficie posypaną posiekanymi ziołami, jako dodatek do grillowanych mięs lub pastę do pieczywa.

Zobacz również: Makaron z tapenadą i pieczarkami* * Patrycja Wnorowska, źródło: www.smakolykialergika.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)